ZAGUBIENIE BAGAŻU PRZEZ PRZEWOŹNIKA LOTNICZEGO

kategoria: Turystyka | czytany: 8 449 razy
Lecieliśmy z Hurghady do Poznania. Na lotnisku w Poznaniu okazało się, że linia lotnicza zagubiła jeden bagaż rejestrowany. Złożyliśmy reklamację na lotnisku i otrzymaliśmy P.I.R. Po kilku dniach wysłałam do przewoźnika e-maila opisując całe zdarzenie. Po 41 dniach od zagubienia bagażu zadzwoniła pani z obsługi klienta, że bagaż został odnaleziony, lecz przyleciał innymi liniami. Moje linie lotnicze nie chcą wziąć odpowiedzialności za zgubienie bagażu i tym samym wypłacić odszkodowania, a przecież to im powierzyłam walizkę i mam na to potwierdzenie. Zrzekam się odbioru walizki i żądam od linii lotniczej odszkodowania, za poniesione straty z tytułu zagubienia bagażu. W każdej chwili możemy przedstawić wszystkie karty pokładowe, poświadczenia nadania bagażu, pisma oraz listy e-mail z liniom lotniczą, a także wszystkie rachunki, które są potrzebne do otrzymania odszkodowania.
Art. 17 ust. 3. Konwencji Montrealskiej stanowi, że jeżeli zaginięcie zarejestrowanego bagażu zostało przyznane przez przewoźnika albo zarejestrowany bagaż nie przybył z upływem dwudziestu jeden dni od dnia, w którym powinien przybyć, pasażer może dochodzić swoich praw wynikających z umowy przewozu.
 
Zgodnie z postanowieniami Konwencji montrealskiej pasażer może się domagać odszkodowania w wysokości do 1131 SDR. Aktualny kurs SDR znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego: www.nbp.pl
 
Należy zwrócić uwagę, iż kwota 1131 SDR nie jest ryczałtem dla poszkodowanego pasażera, lecz stanowi jedynie górną granicę odpowiedzialności przewoźnika w przypadku opóźnienia, zagubienia lub zniszczenia bagażu. Uzyskanie odszkodowania zależy od kilku ważnych czynników i to konsument jest zobowiązany do udowodnienia poniesionej szkody. Szkodą w przypadku opóźnienia w dostarczeniu bagażu będą koszty, które konsument zmuszony jest ponieść w związku z tym, że była pozbawiona dostępu do bagażu - a więc konieczność nabycia rzeczy pierwszej potrzeby (kosmetyki, ubrania, itd.). Należy wówczas przedstawić rachunki na zakupione rzeczy.
 
Po stwierdzeniu opóźnienia bagażu należy złożyć reklamację w terminie 21 dni od odbioru opóźnionego bagażu.
 
Bagaż, który się odnajdzie, należy od przewoźnika odebrać, ponieważ za jego nieuzasadnione przechowywanie przewoźnik może zechcieć naliczyć nam opłatę. A ponadto odszkodowanie za poniesione wydatki może być dalece nieadekwatne w stosunku do wartości rzeczy, które znajdują się w odnalezionej walizce.
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]