2 etapy przy składaniu reklamacji wadliwego towaru

data dodania: 30.04.2015
2 etapy przy składaniu reklamacji wadliwego towaru
Jakie prawa ma konsument, który wykrył wadę w kupionym produkcie? Czy prawa te różnią się w zależności od momentu, w którym złożymy reklamację do sprzedawcy?
Dla wielu z nas może być zaskoczeniem, że sprzedawca opowiada za wadliwy towar przez 2 lata od jego wydania. W tym 2-letnim okresie możemy składać do sprzedawcy reklamację na wadliwy towar. Okres odpowiedzialności sprzedawcy można podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie zakładamy, że wada towaru istniała już w momencie jego wydania, w drugim etapie nie robimy tego założenia. Co to oznacza w praktyce?
 
Pierwsze 12 miesięcy
 
Przez pierwsze 12 miesięcy od daty wydania produktu przyjmuje się, że wada istniała w produkcie w momencie przekazania go kupującemu, a więc odpowiedzialny jest przedsiębiorca. Może on uchylić się od odpowiedzialności jedynie wtedy, gdy wykaże, że wadę produktu spowodował sam konsument, np. przez niewłaściwe użytkowanie. Dodatkowo, przedsiębiorca musi wykazać, że konkretna wada nie istniała, gdy towar był wydawany klientowi.
 
Drugie 12 miesięcy
 
Po 12 miesiącach od daty wydania produktu sprawa wygląda nieco inaczej. Tym razem to na nas - konsumentach - spoczywa obowiązek wykazania, że dana wada istniała w momencie zakupu. W pierwszym rzędzie musimy wykazać istnienie wady, a następnie przyczynę takiego stanu rzeczy. Dla lepszego udokumentowania swoich racji możemy, ale nie musimy, skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy.
 
Co z zatajeniem wady?
 
W razie podstępnego zatajenia wady przez sprzedawcę możemy skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi nawet, jeśli wada została stwierdzona po upływie 2 lat od momentu wydania towaru.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. Art. 556 2 (tekst jednolity)
 
 
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]