Publikacje dla konsumentów

Zanim podpiszesz i zapłacisz (cz.2) - czyli na co zwrócić uwagę zawierając umowę na odległość
16.10.2015
Zwykle utożsamiamy zawarcie umowy z podpisaniem dokumentu. Nie jest to jednak jedyna forma, bo umowę możemy zawrzeć także ustnie, mailowo, przez stronę internetową. Co powinniśmy wiedzieć o zawieraniu umów na odległość? Na co uważać, by nie stać się ofiarą oszustwa?
Odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
16.10.2015
Kiedy dochodzi do zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa? Jakie mamy prawa w przypadku odstąpienia od umowy? Kto ponosi koszty przesyłki zwracanego towaru?
Zanim podpiszesz i zapłacisz (cz. 1) - czyli na co zwrócić uwagę zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa
16.10.2015
Sprzedaż towarów i usług na pokazach organizowanych w hotelach, szkołach, osiedlowych klubach czy też wizyty przedstawicieli różnych firm w naszych domach są coraz bardziej popularne. Nazywamy ją sprzedażą bezpośrednią. Taką drogę do klienta wybierają nie tylko uczciwe firmy, dlatego zachowajmy daleko posuniętą ostrożność. Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy w ten dokonać zakupu i zawrzeć umowę? Na co uważać, by nie stać się ofiarą oszustwa?
Tunezja – co zrobić jeśli wykupiliśmy już wycieczkę, ale w obliczu ostatnich wydarzeń nie chcemy pojechać?
17.07.2015
Ci z nas, którzy marzyli o wypoczywaniu w Tunezji nie mają pewności, że ich wyjazd będzie beztroski. Tunezja, ze względu na ostatnie zamachy terrorystyczne, nie jest najbezpieczniejszym kierunkiem na spokojne wakacje. Niektóre biura podróży odwołały wyjazdy do tego kraju, inne zaproponowały wycieczki fakultatywne, jeszcze inne nie zareagowały w żaden sposób. Co możemy zrobić, jeśli zawarliśmy umowę z biurem podróży, ale w obliczu ostatnich wydarzeń nie chcemy spędzać urlopu w Tunezji? Czy możemy odzyskać zainwestowane środki? Jak możemy odnieść się do propozycji organizatora wycieczki? Oto dwie potencjalne sytuacje.
2 etapy przy składaniu reklamacji wadliwego towaru
30.04.2015
Jakie prawa ma konsument, który wykrył wadę w kupionym produkcie? Czy prawa te różnią się w zależności od momentu, w którym złożymy reklamację do sprzedawcy?
Co warto wiedzieć o prawach konsumenta prądu i gazu
06.05.2014
Wszyscy na codzień kożystamy w domach z energii elektrycznej, a bardzo wielu z nas również i z gazu. Wspólnie z Urzędem Regulacji Energetyki zapraszamy do akcji informacyjnej dotyczącej praw konsumentów energii elektrycznej oraz gazu. Wszelkie informacje na ten temat, jak i biuletyny informacyjne znajdują się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki
Bezpieczne wycieczki z biurem podróży
30.03.2013
Biura podróży kuszą wspaniałymi ofertami. Często jednak okazuje się, że cena wycieczki zmienia się jeszcze przed wylotem, hotel wygląda lepiej w folderze niż w rzeczywistości, a do plaży, która miała być blisko, są dwa kilometry. Wyjaśniamy, jak ustrzec się przed takimi niespodziankami.
Co warto wiedzieć o prawach pasażera linii lotniczych oraz o ubezpieczeniach turystycznych?
28.03.2013
Majówka i wakacje coraz bliżej… Nie wszyscy chcemy i lubimy korzystać z usług biur podróży, a coraz częściej organizujemy wyjazdy na własną rękę. Łowcy tanich lotów wiedzą, że to ostatni moment na to, by upolować wakacyjny bilet w atrakcyjnej cenie. Ale czy wiedzą też, jakie przysługują im prawa w związku z zakupem biletu, odwołaniem lotu czy zagubionym bagażem? Czy wiedzą jak się ubezpieczyć organizując wakacje na własną rękę? Warto to sprawdzić, czytając naszą publikację na temat praw pasażera linii lotniczych oraz ubezpieczeń turystycznych.
Czy mogę bez konsekwencji zrezygnować z zakupu biletu lotniczego, którego dokonałem przez Internet?
28.03.2013
Jak traktować na gruncie prawa konsumenckiego sytuację, w której dokonuję zakupu biletu lotniczego przez Internet? Czy chronią nas wtedy przepisy tak jak w przypadku zakupu w sklepie internetowym np. czy mamy możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni?
Sprzedawca nie chce zwrócić przedpłaty za towar, który po obejrzeniu okazał się być niższej jakości niż było to prezentowane w ofercie. Co robić?
20.03.2013
Jak traktować na gruncie prawa przedpłatę za towar, który chcemy zakupić? Czym różni się zaliczka od zadatku? Jak postąpić w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce zwrócić przedpłaty za towar, który po obejrzeniu okazał się być niższej jakości niż było to prezentowane w ofercie?
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]