Czy mogę bez konsekwencji zrezygnować z zakupu biletu lotniczego, którego dokonałem przez Internet?

data dodania: 28.03.2013
Czy mogę bez konsekwencji zrezygnować z zakupu biletu lotniczego, którego dokonałem przez Internet?
Jak traktować na gruncie prawa konsumenckiego sytuację, w której dokonuję zakupu biletu lotniczego przez Internet? Czy chronią nas wtedy przepisy tak jak w przypadku zakupu w sklepie internetowym np. czy mamy możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni?
Przy zawieraniu umów sprzedaży przez Internet konsument objęty jest co do zasady specjalną ochroną wynikającą z ustawy o prawach konsumenta.
 
Czy jednak ochrona ta dotyczy wszystkich transakcji zawieranych przez Internet?
 
Oto przykładowe zapytanie, które wpłynęło do Stowarzyszenia Konsumentów Polskich dotyczące kwestii zakupu usługi transportowej – biletu lotniczego tanich linii (zredagowane na potrzeby tego artykułu).
 
Niedawno zarezerwowałem przez Internet, używając karty kredytowej, bilety w liniach lotniczych. Niestety pomyliłem daty lotów. Zmiana daty lotu w wybranej przeze mnie linii lotniczej jest obciążona wysoką opłatą.
 
W związku z tym chciałem zapytać, czy mogę zrezygnować z kupna tych biletów (tzn. anulować transakcję) i kupić bilety we właściwym terminie?
 
Niestety, nabycie biletów - lotniczych, kolejowych itd. - przez Internet, w przeciwieństwie do większości transakcji internetowych, nie jest objęte ochroną wynikającą z ustawy o prawach konsumenta. Wyjątek wynika z art. 3 pkt 4 tej ustawy, który mówi o tym, że jej przepisów nie stosuje się do umów dotyczących przewozu osób.
 
Dlatego konsument nie może skorzystać z prawa do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej przez Internet bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. W takich wypadkach zasady zmiany i rezygnacji z umowy reguluje sama umowa. W powyższym przypadku sytuację opisuje zatem regulamin danego przewoźnika lotniczego. Jeśli zawiera on opłaty związane z rezygnacją to niestety nie obejdzie się bez poniesienia kosztów po stronie konsumenta. Gorąco zachęcamy do dokładnego czytania regulaminów przed dokonaniem zakupu.
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]