Zanim podpiszesz i zapłacisz (cz.2) - czyli na co zwrócić uwagę zawierając umowę na odległość

data dodania: 16.10.2015
Zanim podpiszesz i zapłacisz (cz.2) - czyli na co zwrócić uwagę zawierając umowę na odległość
Zwykle utożsamiamy zawarcie umowy z podpisaniem dokumentu. Nie jest to jednak jedyna forma, bo umowę możemy zawrzeć także ustnie, mailowo, przez stronę internetową. Co powinniśmy wiedzieć o zawieraniu umów na odległość? Na co uważać, by nie stać się ofiarą oszustwa?
Nie musimy nawet wychodzić z domu, ani umawiać się na spotkanie – wystarczyć usiąść wygodnie przy komputerze lub z telefonem w dłoni, by móc kupić telewizor, zawrzeć umowę z operatorem czy też zamówić meble do łazienki. Komfort i łatwość dostępu zachęcają do korzystania z takich form zawierania umów, jednak musimy zachować pewną ostrożność.
 
1. Przeczytaj regulamin przed jego zaakceptowaniem
 
Regulamin przedsiębiorcy umieszczony na stronie internetowej zawiera ważne informacje. Nie tylko dane przedsiębiorcy, informacje o prawie do odstąpienia od umowy lub jego braku, procedurze reklamacji, ale także określa warunki umowy. Jeśli akceptujemy regulamin bez jego znajomości – zgadzamy się na warunki sprzedawcy czy tez usługodawcy nawet ich nie znając.
 
2. Zgoda wyrażona w rozmowie telefonicznej nie jest jeszcze zawarciem umowy
 
Pamiętaj, że jeśli przedsiębiorca kontaktuje się z nami przez telefon proponując zawarcie umowy, zgoda wyrażona w rozmowie telefonicznej nie jest jeszcze zawarciem umowy. Po takiej rozmowie powinniśmy otrzymać potwierdzenie warunków umowy na piśmie lub innym trwałym nośniku. Do zawarcia umowy dochodzi dopiero z chwilą, gdy konsument złoży na piśmie lub innym trwałym nośniku oświadczenie o zawarciu umowy. Ważne – ta regulacja ma zastosowanie, jeśli to przedsiębiorca dzwoni do konsumenta, a nie konsument do przedsiębiorcy.
 
3. Odstępuj od umowy na piśmie
 
Pamiętajmy, że co do zasady od umów zawartych na odległość możemy odstąpić bez podawania przyczyny w terminie 14 dni. Jeśli chcemy z tego prawa skorzystać – koniecznie poinformujmy o tym na piśmie. Forma pisemna nie jest co prawda wymagana, ale jest najbezpieczniejsza.
 
Niezależnie od tego, w jaki sposób zawieramy umowy, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Umowa to nie tylko świadczenie przedsiębiorcy, ale i nasze zobowiązanie – działając nieroztropnie, pochopnie, możemy narazić się na straty finansowe. Zawsze czytajmy i sprawdzajmy dokładnie, co podpisujemy.
 
--------------
Przeczytaj też analogiczny artykuł o zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa tutaj
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]