Co zrobić z kredytem hipotecznym przy obecnym wzroście stóp procentowych?

Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych

Rosną stopy procentowe WIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach. Oznacza to, że rosną także raty tych kredytów spłacanych przez konsumentów. Co możemy w tej sytuacji zrobić? O różnych opcjach pisał niedawno UOKiK w artykule tutaj.

 

Kalkulator oszczędności na wcześniejszej spłacie kredytu

Jedną z opcji dla osób, które dysponują wolnymi środkami finansowymi jest nadpłata kredytu lub wcześniejsza spłata całości. Co ważne, jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

UOKiK przygotował też specjalny kalkulator, który pomaga przeprowadzić symulację korzyści wynikających ze wcześniejszej spłaty lub nadpłaty części kredytu. Kalkulator pomoże także sprawdzić jak orientacyjnie będzie się kształtować rata twojego kredytu, gdy zwiększy się jego oprocentowanie. Możesz skorzystać z kalkulatora tutaj.

 

———

Masz problem z wadliwym towarem? Zachęcamy do korzystania z naszych szybkich e-porad online, dostępnych na stronie porady.konsumenci.org. Fundacja Konsumentów prowadzi ten portal już wiele lat, z naszych szybkich e-porad skorzystało już ok. 150 000 konsumentów. Poradę można uzyskać tutaj.