Skip to content

Ujawniamy sekrety kawy i herbaty

Kawa i herbata – jaka jest ich jakość?

Dowiesz się tego z raportów Fundacji Konsumentów. W raportach przedstawiamy wyniki testów 19 różnych marek kaw mielonych oraz 20 marek czarnych herbat w torebkach kupionych w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Niemczech. Sprawdziliśmy także tzw. podwójną jakość produktów, czyli np. czy kawa i herbata kupowana w Niemczech różni się od kupowanej na Łotwie, a kupowana w Polsce od tej dostępnej na Litwie.

Wyniki niezależnych badań kawy mielonej i czarnej herbaty w torebkach ułatwiają wybór produktów. Dzięki nim jest jasne czy wyższa cena oznacza wyższą jakość. Wiemy już, które kawy i herbaty są najbardziej aromatyczne oraz ile zawierają kofeiny. Wiemy, czy zawierają pozostałości pestycydów lub metali ciężkich.

Ale spokojnie, ogólna jakość wszystkich testowanych przez nas produktów jest dobra.

Do laboratorium trafiły dostępne na polskim rynku marki kawy: Kimbo, Jacobs Kronung, Dallmayr,  Movenpick, Lavazza, Tchibo, Woseba, Bio Village, Sati Bio, Ikea Patar, Mc Cafe  oraz następujące marki herbaty: Ahmad, Dilmah, Greenfield, Lipton, Teekanne, Tetley, Twinnings, Dary Natury i Lord Nelson

Pełną ocenę jakości tych produktów znajdziesz w naszych raportach.

„Cieszymy się z niezłej jakości badanych kaw i herbat, ale oczywiście mamy nadzieję, że wkrótce będzie ona jeszcze lepsza! Testujemy żywność, aby poznać jej jakość i wiedzieć czy jest bezpieczna. Sprawdzamy czy producenci i sprzedawcy przekazują nam rzetelne informacje. Upubliczniając wyniki badań chcemy zmobilizować producentów do podwyższania standardów, zaś konsumentom ułatwić dokonanie świadomego wyboru.” – mówi Paweł Rokicki, Fundator i Dyrektor Zarządzający Fundacji Konsumentów.

O tym, co w kawie i herbacie dobre

 Jak wiadomo, herbata jest jednym z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy. Występujące w herbacie związki fenolowe zwane katechinami są bardzo skuteczne w neutralizowaniu, czyli unieszkodliwianiu wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych. W licznych badaniach wykazano wpływ katechin herbat na hamowanie procesów zapalnych, nowotworowych, przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym, chorobom neurodegeneracyjnym. Herbata dzięki zawartości tych szczególnych związków fenolowych jest doskonałym i łatwo dostępnym środkiem prewencyjnym, wspierającym właściwe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Również kawa zawiera dobre dla zdrowia związki fenolowe, zwłaszcza pozytywne kwasy, takie jak kwas chlorogenowy, który wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i zmniejsza wchłanianie glukozy, co jest ważne np. dla cukrzyków.

Powinniśmy korzystać z tego, co natura dała nam w postaci herbaty i kawy, ale z drugiej strony powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby żywność była właściwie monitorowana pod kątem zawartości szkodliwych składników, abyśmy z żywności czerpali to, co jest „lekiem’ a nie to co jest „trucizną” – mówi dr hab. Monika Mieszczakowska-Frąc, prof. IO-PIB, kierownik Pracowni Przetwórstwa i Oceny Jakości Owoców i Warzyw w InHort. 

Na co powinniśmy uważać

Z konsumenckiego punktu widzenia wszelkie zanieczyszczenia żywności są niepożądane, nawet jeśli ich obecność w produktach takich, jak kawa i herbata, nie narusza przepisów.

Dlatego zwracamy uwagę na wykryte zarówno w kawie, jak i w herbacie pozostałości ołowiu. Ołów występuje naturalnie w środowisku i nie wiemy, ile każdy z nas pobiera go do organizmu z powietrza, wody i gleby. Nie chcemy go już w żywności.

Podobnie nie chcemy, by żywność była zanieczyszczona pestycydami, takimi jak glifosat i inne substancje, których pozostałości wykryliśmy w badanych produktach. Temat ten poruszaliśmy w poprzednim raporcie pt. „Konsumenci testują: Czarna herbata w torebkach – czy zawiera glifosat?”. Wybierajmy mądrze dając producentom wyraźny sygnał, że żądamy większej dbałości o jakość i czystość kawy i herbaty.

A teraz czas na konkrety – raporty możesz pobrać bezpłatnie klikając w wybrany raport poniżej.

Raport - Konsumenci testują - Kawa mielona pod lupą
Raport - Konsumenci testują - Czarna herbata w torebkach pod lupą

Badania konsumenckie mielonej kawy i czarnej herbaty w torebkach na czterech rynkach europejskich zostały przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2021 r. w ramach międzynarodowego projektu „Takie same czy inne – czy jakość żywności w krajach Regionu Bałtyckiego różni się od jakości żywności w krajach Europy Zachodniej?”. Fundacja Konsumentów jest liderem tego projektu. Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej (Consumer Programme 2014–2020) oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030). Publikowane treści reprezentują opinie autora i stanowią jego wyłączną odpowiedzialność. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za posłużenie się treściami.

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger