Skip to content

Kasza jaglana - czy zawiera glifosat

Drogi Konsumencie! Oddajemy w Twoje ręce raport pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?”. Raport opublikowała Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich. Prezentujemy w nim wyniki testów 10 kasz jaglanych dostępnych w polskich sklepach – tych samych, które były przedmiotem badań we wrześniu 2019 roku oraz w styczniu 2020 roku (wyniki poprzednich badań znajdziesz w raporcie tutaj). W grudniu 2020 r. ponownie sprawdziliśmy czy w testowanych kaszach znajdują się pozostałości glifosatu.
 
Dlaczego „pod lupę” znowu wzięliśmy kasze? Odpowiedź jest prosta. Chcemy stałej zmiany na dobre. Sprawdzamy, czy poprzednie badania przyniosły efekty. Czy producenci i sprzedawcy zadbali o poprawę jakości kasz? Z radością odnotowaliśmy, że o połowę mniej produktów budzi zastrzeżenia. To dowód na to, że nasz niezależny monitoring rynku przynosi realne korzyści konsumentom. Niestety. W kaszach nadal znajdujemy szkodliwy glifosat.
 
Podobnie, jak w ostatnim raporcie „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat?”, publikację wzbogaciliśmy o opinie ekspertów, których pomimo reprezentowania różnych środowisk i różnych działań, łączy dbałość o zdrową żywność i dobro konsumenta.
 
Nowością w publikacji, spajającą dotychczasowe 4 raporty „kaszowe”, jest Glifosatometr – graficzne przedstawienie liczby kasz zawierających pozostałości glifosatu na podstawie zestawienia wyników wszystkich edycji naszych badań kasz jaglanych i gryczanych.
 
Cel publikowania podobnych raportów nie zmienia się. Wszystkim nam, konsumentom, należy się dostęp do bezpiecznej żywności bez pozostałości szkodliwego glifosatu. Upublicznianie wyników badań mobilizuje producentów do podwyższania standardów, zaś konsumentom ułatwia dokonanie świadomego wyboru. Nasz raport to także apel do polskich władz o zakaz stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu! 
 

Pobierz raport

W tym raporcie znajdziesz przede wszystkim konkrety! Publikujemy listę produktów z przejrzystą informacją, podając czy znaleźliśmy pozostałości glifosatu oraz ile było ich w pojedynczych produktach.
 
LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger