Skip to content

Chcesz znać rzeczywiste zużycie paliwa w samochodach? Mamy coś dla Ciebie!

MILE21 (ang. More information less emissions, Empowering Consumers for a Greener 21st Century) to projekt, którego celem jest dostarczanie konsumentom danych o rzeczywistym zużyciu paliwa (lub energii) i emisji CO2 przez samochody, tak aby pomóc im w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie bardziej efektywnych pojazdów.
 
Dzięki platformie MILE21 dostępnej tutaj https://www.mile21.eu/ możesz sprawdzić rzeczywiste zużycie paliwa samochodu, który chcesz kupić lub zmniejszyć zużycie paliwa swojego obecnego samochodu.
 
Platforma internetowa pozwala użytkownikom na łatwe śledzenie rzeczywistego zużycia paliwa (lub energii w przypadku samochodów elektrycznych) i emisji CO2, a także dostarcza im wielu wskazówek na temat tego, jak można je zmniejszyć. Ze względu na bezpośrednie zaangażowanie konsumentów, jak również testy drogowe pojazdów, projekt MILE 21 pozwala także gromadzić wiarygodne dane w zakrojonym na dużą skalę procesie monitorowania. Dane te są następnie wykorzystywane do monitorowania różnic między wartościami zużycia paliwa i emisji CO2 zatwierdzonymi w testach WLTP a rzeczywistymi wartościami, jakie osiągają konsumenci.
 
Dzięki platformie MILE21 konsumenci mają również możliwość sprawdzenia i porównania szacowanych wartości zużycia paliwa i emisji CO2 przez szeroką gamę modeli samochodów sprzedawanych w UE.
Projekt ten jest finansowany w ramach programu Life+ Unii Europejskiej. Zaangażowanych jest w niego wiele organizacji, zarówno naukowych (Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Emisia, ICCT, TNO), jak i konsumenckich z Włoch (Altroconsumo), Belgii (Test-Achats/Test-Aankoop), Portugalii (Deco) i Hiszpanii (Ocu). Partnerem w Polsce jest Fundacja Konsumentów.
 
Kontekst naukowy i legislacyjny
 
Pomimo niedawnego przyjęcia Światowej Zharmonizowanej Procedury Badania Pojazdów Lekkich (WLTP) w homologacji typów pojazdów, która może poskutkować bardziej realistycznymi wartościami zużycia paliwa deklarowanymi przez producentów, rzeczywiste wartości na drogach nadal różnią się od tych uzyskiwanych w laboratoriach. W rzeczywistym świecie wiele różnych czynników może sprawić, że samochody będą zużywać więcej paliwa niż w warunkach laboratoryjnych – w tym temperatura otoczenia, natężenie ruchu, styl jazdy, klimatyzacja i obciążenie samochodu.
 
W ramach projektu Mile21 zestawiane są dane pochodzące z różnych źródeł – np. dane techniczne silnika i oficjalne wartości zużycia paliwa danego modelu samochodu, dane dotyczące zużycia uzyskane z modeli statystycznych, dane z testów emisji w warunkach rzeczywistych oraz dane dotyczące zużycia w warunkach drogowych, udostępniane przez użytkowników platformy. Oficjalne dane są oparte na informacjach podawanych przez producentów i są zamieszczane w witrynie internetowej w niezmienionej formie.
 
Pomiary drogowe i laboratoryjne przeprowadza laboratorium LAT i organizacja TNO, które mają duże doświadczenie w tej dziedzinie i dlatego są w stanie zapewnić, aby testy były wykonywane zgodnie ze ścisłymi procedurami naukowymi i przy wykorzystaniu należytej wiedzy inżynierskiej.
 
Co więcej, dane zbiorcze pochodzące od dużej grupy kierowców mogą stanowić dobry wskaźnik tego, jak dany model pojazdu zachowuje się w rzeczywistych warunkach.
 
Narzędzie do śledzenia zużycia paliwa
 
Główną usługą oferowaną przez Mile21 jest możliwość śledzenia przez użytkowników rzeczywistego zużycia paliwa przez ich samochody. Po rejestracji użytkownicy wybierają swój samochód i nawyki jazdy, a następnie wprowadzają kilka danych: w szczególności ilość paliwa (lub liczbę kW energii w przypadku samochodów elektrycznych), a także całkowity przebieg wskazany przez licznik – za każdym razem, gdy tankują lub ładują swój samochód. Następnie, po trzech pełnych cyklach tankowania, Mile21 zaczyna pokazywać zużycie deklarowane przez producenta oraz zużycie prognozowane przez Mile21 przy uwzględnieniu nawyków i warunków jazdy użytkownika (które użytkownik może zmieniać w dowolnym momencie – nawet przy każdym tankowaniu samochodu, jeśli zajdzie taka potrzeba).
 
Dzięki regularnemu korzystaniu z Mile21 użytkownicy mogą łatwo monitorować zmiany w zużyciu paliwa przez ich samochody oraz wpływ, jaki mają one na emisję CO2 . Dodatkowo poznają również sposoby na zmniejszenie tych wartości.
 
Ekonomiczna jazda
 
Zużycie paliwa i emisje są ze sobą ściśle powiązane: oszczędność 10% paliwa zmniejsza emisję CO2 o 10%. Platforma Mile21 dostarcza użytkownikom wielu wskazówek, dzięki którym mogą zmniejszyć zużycie paliwa (a tym samym emisję CO2) w swoich samochodach. Stosując się do tych rad i monitorując zużycie paliwa, użytkownicy mogą zmniejszyć wpływ swojej jazdy na środowisko naturalne oraz obniżyć koszty tankowania/ładowania samochodów. Mogą też zobaczyć rzeczywiste efekty zmian w swoim stylu jazdy, ponieważ Mile21 podaje całkowitą ilość unikniętej emisji CO2 – począwszy od momentu, w którym zaczęli stosować się do rad dotyczących ekologicznej jazdy.
 
Ogólnie rzecz biorąc, aby najefektywniej zmniejszyć zużycie paliwa, warto unikać niepotrzebnego hamowania oraz jazdy z dużymi prędkościami na autostradach – zazwyczaj powyżej 100 km/h. Dzieje się tak, ponieważ największa ilość mocy, którą musi dostarczyć silnik, jest potrzebna do ponownego rozpędzenia po zatrzymaniu oraz do przezwyciężenia oporów powietrza – nawet w bardzo opływowym pojeździe. Jeśli dużo jeździsz po mieście, zużycie paliwa może się znacznie zmniejszyć, gdy pozwolisz samochodowi powoli dojeżdżać do świateł – z odległości 100 metrów lub większej. To samo dotyczy jazdy w korkach. Gdy z kolei pojedziesz wolniej autostradą, podróż będzie, rzecz jasna, trwała nieco dłużej, ale w rzeczywistych warunkach różnica ta będzie często nieistotna i wyniesie kilka minut – chyba że pokonujesz autostradami bardzo długie odcinki. Uwaga: zawsze dbaj o bezpieczeństwo na drodze. Nigdy nie pozwól, aby ekologiczna jazda prowadziła do niebezpiecznych sytuacji.
Utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie również pomoże uniknąć dużego zużycia paliwa: niewłaściwe ciśnienie w oponach, ocieranie klocków hamulcowych o tarczę hamulcową podczas jazdy, zła geometria kół (np. niewspółosiowość spowodowana drobnymi kolizjami), nadmiar ładunku (np. wożenie ze sobą łańcuchów śniegowych w okresie letnim) czy też niepotrzebna jazda z bagażnikiem dachowym (np. bagażnikiem na narty) mogą przyczynić się do większego zużycia paliwa.
 
Wybór bardziej ekologicznego nowego samochodu
 
Platforma Mile21 oferuje również sekcję „znajdź samochód”, w której wszystkie dane szacunkowe są gromadzone i prezentowane w formie narzędzia ułatwiającego wybór pojazdu. Użytkownicy mogą łatwo poruszać się po stronie, filtrując wyniki według segmentu samochodów, typu układu napędowego i producenta, aby zobaczyć listę blisko 1500 modeli pojazdów obecnych na rynku UE. Przy każdym z nich pokazane jest zużycie paliwa (lub energii) i emisja CO2 – zarówno deklarowane przez producentów, jak i oszacowane przez Mile21 – co pozwala użytkownikom na uzyskanie lepszych informacji i podjęcie bardziej świadomej decyzji o zakupie nowego samochodu.
 
 
 
Zaangażowanie Fundacji Konsumentów w ten projekt jest możliwe dzięki wsparciu ze środków PROO.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger