Skip to content

Ochrona praw konsumenta - o Fundacji Konsumentów

Ochrona praw konsumenta - misja Fundacji Konsumentów

Fundacja Konsumentów to dynamicznie rozwijająca się organizacja pozarządowa, która powstała w 2013 roku i w zaledwie kilka lat wyrosła na jedną z głównych organizacji konsumenckich w kraju. Jesteśmy grupą ludzi, której zależy na pomocy konsumentom.

Naszą misją jest ochrona praw konsumenta, wzmocnienie ich pozycji oraz umożliwienie im podejmowania świadomych decyzji, które odpowiadają ich rzeczywistym potrzebom.

Jako organizacja konsumencka stoimy na straży praw i interesów grupy, którą John F. Kennedy określił w następujący sposób: „Konsumenci to, z definicji, my wszyscy. Jest to największa grupa ekonomiczna, mająca wpływ i równocześnie poddana wpływom niemal każdej publicznej i prywatnej decyzji ekonomicznej. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa (…), której opinie są rzadko brane pod uwagę.”

Kim jest konsument? 

W myśl art. 22Kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Konsumentami jesteśmy każdego dnia, zawierając nawet proste, zwykle ustne umowy: kupując żywność, ubrania, artykuły gospodarstwa domowego. Zawieramy także bardziej skomplikowane umowy konsumenckie, np. z operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą energii, biurem podróży, ubezpieczycielem czy bankiem.

Konsumenci w relacji do przedsiębiorców posiadają znacznie mniej informacji o sprzedawanym towarze lub usłudze, są też słabszą stroną w  przypadku sporu. Nasz cykl pod  hasłem „Konsumenci testują”, prezentuje wyniki niezależnych testów produktów i ma ułatwić konsumentom świadomy wybór towarów. Nasze raporty z wynikami testów są dostępne tutaj.

Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej w ramach portalu porady.konsumenci.org, gdzie w kilka minut można samodzielnie znaleźć odpowiedź na problem związany z zakupionym towarem. Fundacja Konsumentów prowadzi ten portal już wiele lat, z naszych szybkich e-porad skorzystało już ok. 150 000 konsumentów. Poradę można uzyskać tutaj

Zachęcamy też konsumentów do aktywności w ujawnianiu nieuczciwych praktyk rynkowych. Każdy kto chce mieć wpływ na lepsze przestrzeganie praw konsumentów, może poprzez naszą bezpłatną aplikację zgłaszać podejrzane praktyki i w ten sposób ostrzegać innych oraz wywierać presję na nieuczciwych przedsiębiorców.  

Oczywiście wiemy, że większość przedsiębiorców chce działać uczciwie. To dla nich mamy specjalną ofertę, czyli nasz wyjątkowy kurs online – prawo konsumenckie dla biznesu!

Jesteśmy polskim partnerem platformy MILE21 – dzięki temu możesz sprawdzić rzeczywiste zużycie paliwa samochodu, który chcesz kupić lub zmniejszyć zużycie paliwa swojego obecnego samochodu.

Konsumenci jako grupa nie są jednorodni, dlatego potrzebują reprezentacji – organizacji, które działają z jednej strony na polu polityki konsumenckiej, a z drugiej pomagają indywidualnym konsumentom (czego nie mają w swoich kompetencjach instytucje państwowe np. UOKiK).n

O Fundatorze​

Fundację Konsumentów założył w 2013 roku Paweł Rokicki. Paweł to mąż i ojciec wesołej gromadki dzieci. Jest założycielem i zarządza Fundacją. Łączy wiedzę i doświadczenie biznesowe z sercem do działań społecznych. Biznesu uczył się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, na studiach MBA na koreańskim SKK GSB oraz na MIT Sloan i Harvard Business School. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. pracując dla firmy Samsung Electronics w Seulu. Uważa, że to konsumenci są słabszą stroną rynku, bo brak im pełnej i wiarygodnej informacji o produktach i usługach. Dlatego konieczne jest wsparcie konsumentów przez organizacje konsumenckie.

Partnerzy

Kontakt

Jeśli szukasz pomocy w Twojej konsumenckiej sprawie zapraszamy do zakładki „Potrzebuję pomocy”.

Przedsiębiorców, którzy chcą lepiej poznać prawo konsumenckie zapraszamy na wyjątkowy kurs online – więcej informacji tutaj.

W pozostałych sprawach można się z nami skontaktować pisząc na adres: fundacja@konsumenci.org

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger