Organizacje konsumenckie skarżą model płatności lub przetwarzania danych w Meta

Meta wprowadza obecnie zmiany w swoich usługach w UE, które wymagają od użytkowników Facebooka i Instagrama wyrażenia zgody na przetwarzanie ich danych w celach reklamowych przez firmę lub zapłaty za niewyświetlanie reklam. Jest to rozwiązanie niesprawiedliwe dla użytkowników, sprzeczne z interesami konsumentów i trzeba zatrzymać jego wprowadzanie.

 

Europejska Organizacja Konsumencka (BEUC) i 19 jej członków z 16 krajów (w tym Fundacja Konsumentów) złożyła dziś skargę do sieci organów ochrony konsumentów (CPC) w związku z angażowaniem się Meta w nieuczciwe praktyki rynkowe. BEUC sprawdza również, czy Meta narusza prawo o ochronie danych osobowych (RODO).

 

Ursula Pachl, zastępca dyrektora generalnego BEUC, powiedziała:

„Wybór, jaki technologiczny gigant przedstawia obecnie konsumentom, jest niesprawiedliwy i sprzeczny z prawem – miliony europejskich użytkowników Facebooka i Instagrama zasługuje na lepsze traktowanie. Meta łamie unijne prawo konsumenckie, stosując nieuczciwe, zwodnicze i agresywne praktyki, w tym częściowo blokując konsumentom możliwość korzystania z usług w celu zmuszenia ich do szybkiego podjęcia decyzji, a także podając przy tym wprowadzające w błąd i niekompletne informacje. Organy ochrony konsumentów w UE muszą teraz przystąpić do działania i zmusić technologicznego giganta do zaprzestania tej praktyki. Podejście firmy budzi również wątpliwości dotyczące RODO.”

 

Problemy zidentyfikowane w ramach prawa ochrony konsumentów są następujące:

  • Meta częściowo blokuje korzystanie z Facebooka i Instagrama, dopóki użytkownicy nie wybiorą jednej lub drugiej opcji, co stanowi agresywną praktykę w świetle europejskiego prawa konsumenckiego. Poprzez stanowczość i stwarzanie poczucia pilności, Meta popycha konsumentów do dokonania wyboru, którego być może nie chcą dokonać.
  • Ponadto wielu konsumentów prawdopodobnie uważa, że ​​decydując się na płatną subskrypcję w jej oferowanej postaci, otrzymają opcję przyjazną dla prywatności, obejmującą mniej śledzenia i profilowania. W rzeczywistości dane osobowe użytkowników prawdopodobnie będą nadal gromadzone i wykorzystywane, ale do celów innych niż reklamy.
  • Meta prezentuje konsumentom wprowadzające w błąd i niekompletne informacje, które nie pozwalają im na dokonanie świadomego wyboru. Meta wprowadza ich w błąd, przedstawiając wybór pomiędzy opcją płatną a opcją „bezpłatną”, podczas gdy ta druga opcja nie jest „bezpłatna”, ponieważ konsumenci płacą Meta poprzez udostępnienie swoich danych, jak stwierdzono już w poprzednich orzeczeniach sądów.
  • Biorąc pod uwagę siłę rynkową usług Meta na Facebooku i Instagramie w UE oraz bardzo silny efekt sieciowy platform mediów społecznościowych (ponieważ wszyscy Twoi znajomi są na Facebooku i Instagramie), konsumenci nie mają prawdziwego wyboru, ponieważ jeśli zrezygnują z usług, straciliby kontakty i interakcje budowane przez lata. Bardzo wysoka opłata abonamentowa za usługi „wolne od reklam” również działa odstraszająco na konsumentów, co oznacza, że ​​nie mają oni prawdziwego wyboru.

 


Masz spór ze sprzedawcą? Twoja reklamacja pozostaje bez odpowiedzi? Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Skorzystaj z nowego, bezpłatnego serwisu Konsumersi.pl!

Konsumersi.pl. umożliwia bezpłatne i szybkie zgłoszenie do firmy spornej sprawy, a także upublicznienie jej, co wzmacnia pozycję konsumenta i pomaga w osiągnięciu porozumienia. Skorzystanie z serwisu jest proste, nie wymaga wiedzy prawnej, a wypełnienie przygotowanego formularza zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy kliknąć poniżej:

https://konsumersi.pl/sprawy