Konferencja „Bezpieczeństwo konsumenta na rynku” – 14 marca w Warszawie

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane tematyką ochrony konsumentów na wyjątkową konferencję „Bezpieczeństwo konsumenta na rynku – ujęcie holistyczne”, która odbędzie się 14 marca 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Konferencję współorganizuje Katedra Badań Zachowań Konsumentów SGH, Federacja Konsumentów i nasza Fundacja Konsumentów. W programie zaplanowane są prezentacje ciekawych badań, nowych rozwiązań organizacji konsumenckich ułatwiających dochodzenie praw konsumenta podczas składania reklamacji, dyskusje na temat nowego prawa konsumenckiego, oraz wymiana poglądów.

 

Szczegóły dotyczące konferencji łącznie z programem znajdują się tutaj. Koszt udziału bez referatu to 300 zł z VAT. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zapisanie się na konferencję jest możliwe po kliknięciu TUTAJ.

 

Partnerem konferencji jest Consumer Empowerment Project.

Ocalony przez Konsumersi.pl!

Poznajcie Tomka (imię fikcyjne)! Tomek kupił online żelazko ze stacją parową, ale niestety, od pierwszego użycia coś nie grało – zero pary! Reklamacja wciąż trwała, a Tomek czekał już 6 długich tygodni. ALE! Oto wkracza na scenę nasz bohater Konsumersi.pl! Tomek postanowił zgłosić problem za pomocą serwisu, a kilka dni później… TADAM! Dostaje NOWE, działające jak marzenie żelazko!
 
To tylko jedna z wielu prawdziwych historii sukcesu konsumenckiego w naszym nowym serwisie Konsumersi.pl. Umożliwia on bezpłatne i szybkie zgłoszenie do firmy spornej sprawy, a także upublicznienie jej, co wzmacnia pozycję konsumenta i pomaga w osiągnięciu porozumienia. Skorzystanie z serwisu Konsumersi.pl jest proste, nie wymaga wiedzy prawnej, a wypełnienie przygotowanego formularza zajmuje tylko kilka minut. Gorąco zachęcamy do korzystania i przekazywania innym informacji o Konsumersi.pl!
 
 
Odkryj Konsumersi.pl i zbieraj swoje konsumenckie zwycięstwa! 🏆