Skip to content

Zwrot nieużywanego towaru do sklepu – czy mamy do tego prawo?

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich prowadzi Konsumenckie Centrum E-porad, w ramach którego każdy konsument może skorzystać drogą e-mailową z bezpłatnej porady prawnej.
 
Zdarza się, że konsumenci pytają o możliwość zwrotu do sprzedawcy towaru, który nie był jeszcze używany, ale osoba rozmyśliła się i chciałaby oddać go do sklepu i otrzymać pieniądze.
 
Czy konsument może zwrócić do sklepu nieużywany towar, gdy np. rozmyślił się i chce zrezygnować z zakupu?
 
Opisaną kwestię można nazwać zwrotem towaru bez podania przyczyny.
 
W tym przypadku decyzja o tym, czy zwrot zostanie przyjęty należy do sprzedawcy. Konsument musi zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na kupno jakiejś rzeczy, zawiera umowę i nie powinien oczekiwać od sprzedawcy, że ten będzie skłonny bez powodu tę umowę rozwiązać. Innymi słowy – sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia towaru (zgodnego z umową) do sklepu i zwrotu jego wartości.
 
Mimo, iż sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia towaru bez podania przyczyny, to jednak niektóre sklepy zachęcają konsumentów do zakupów ustalając termin (np. siedmio-; dziesięcio-, czy trzydziestodniowy), w którym to konsument może rozmyślić się z zamiaru kupna i oddać towar do sklepu (w stanie nieużywanym). Jest to jednak tylko i wyłącznie dobra wola sklepu, a nie wykonanie jakiegoś obowiązku wynikającego z obowiązującego prawa.
 
Warto jednocześnie przypomnieć, że inna jest sytuacja, gdy sprzedany towar okaże się wadliwy. W takim przypadku pierwszym krokiem jest reklamacja. Konsument ma do wyboru dwa tryby reklamacyjne: gwarancję i odpowiedzialność sprzedawcy za towar niezgodny z umową. Polecamy przeczytanie artykułu o reklamacji butów, który opisuje uprawnienia konsumenta w przypadku reklamacji wadliwego towaru.
 
Zachęcamy także do pobrania i zapoznania się z naszą krótką broszurą, która szczegółowo porównuje uprawnienia konsumenta z tytułu gwarancji oraz niezgodności towaru z umową pt. „Jak skutecznie składać reklamację?”.
 
W przypadku problemów z przedsiębiorcami przypominamy o możliwości kontaktu z Konsumenckim Centrum E-porad. Wystarczy dokładnie opisać swoją sprawę i wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.
 
Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger