Prześwietlamy kasze jaglane
Fundacja Konsumentów we współpracy z Programem FoodRentgen przebadała na obecność glifosatu 10 kasz jaglanych ze stałej oferty najpopularniejszych w Polsce sklepów wielkopowierzchniowych. Jaglanki zbadano dwukrotnie w ponad 4-miesięcznym odstępie czasu (we wrześniu 2019 r. i w styczniu 2020 r.). Na zaskakujące wyniki zareagowali producenci. Sieć Biedronka wycofała kilka partii kaszy jaglanej jeszcze przed opublikowaniem raportu, to samo zapowiedziała firma Kupiec. W lutym GIS zapowiadał, że planuje w 2020r. badania 80 tysięcy próbek żywności na obecność pozostałości glifosatu.
Nadrzędnym celem prowadzonych przez nas działań jest zapewnienie konsumentom dostępu do niezależnej informacji o produktach, nieopłacanej przez reklamodawców, rzetelnej i wiarygodnej.
W badaniach kasz jaglanych chodziło o wyselekcjonowanie produktów najczystszych pod względem pozostałości potencjalnie niebezpiecznego dla zdrowia herbicydu o nazwie glifosat. Raport z badań ma za zadanie wyróżnić na rynku tych producentów, którzy, w trosce o zdrowie swoich klientów, stosują najlepsze praktyki. Z drugiej strony ma, w obiektywny sposób, wskazać konsumentom produkty godne polecenia.
Co zyskasz dzięki przeczytaniu tego raportu?
Przede wszystkim wiedzę i możliwość dokonywania świadomych wyborów przy półce sklepowej. Możesz kupić produkty lepsze, często za tą samą cenę. Dopasować produkt do swoich potrzeb. Korzystać z produktów, które mają dobry wpływa na Twoje zdrowie, a unikać tych, które Ci szkodzą.
W tym raporcie znajdziesz przede wszystkim konkrety! Publikujemy listę produktów z przejrzystą informacją, podając czy znaleźliśmy pozostałości glifosatu oraz ile było ich w pojedynczych produktach. Wszystkie produkty zostały przebadane laboratoryjnie w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic.
Oto lista marek, których produkty załapały się na analizę: Plony Natury (z sieci Biedronka), Cenos, Eko-Wital, Janex, Kupiec, Kuchnia Lidla, Melvit, NaturAvena, Risana, Sante, Szczytno.