Fundacja Konsumentów we współpracy z Programem FoodRentgen przebadała na obecność glifosatu 10 kasz jaglanych ze stałej oferty najpopularniejszych w Polsce sklepów wielkopowierzchniowych. Jaglanki zbadano dwukrotnie w ponad 4-miesięcznym odstępie czasu (we wrześniu 2019 r. i w styczniu 2020 r.). Na zaskakujące wyniki zareagowali producenci. Sieć Biedronka wycofała kilka partii kaszy jaglanej jeszcze przed opublikowaniem raportu, to samo zapowiedziała firma Kupiec. W lutym GIS zapowiadał, że planuje w 2020r. badania 80 tysięcy próbek żywności na obecność pozostałości glifosatu.
 
Nadrzędnym celem prowadzonych przez nas działań jest zapewnienie konsumentom dostępu do niezależnej informacji o produktach, nieopłacanej przez reklamodawców, rzetelnej i wiarygodnej.
 
W badaniach kasz jaglanych chodziło o wyselekcjonowanie produktów najczystszych pod względem pozostałości potencjalnie niebezpiecznego dla zdrowia herbicydu o nazwie glifosat. Raport z badań ma za zadanie wyróżnić na rynku tych producentów, którzy, w trosce o zdrowie swoich klientów, stosują najlepsze praktyki. Z drugiej strony ma, w obiektywny sposób, wskazać konsumentom produkty godne polecenia.
 

Co zyskasz dzięki przeczytaniu tego raportu?

Przede wszystkim wiedzę i możliwość dokonywania świadomych wyborów przy półce sklepowej. Możesz kupić produkty lepsze, często za tą samą cenę. Dopasować produkt do swoich potrzeb. Korzystać z produktów, które mają dobry wpływa na Twoje zdrowie, a unikać tych, które Ci szkodzą.
 
W tym raporcie znajdziesz przede wszystkim konkrety! Publikujemy listę produktów z przejrzystą informacją, podając czy znaleźliśmy pozostałości glifosatu oraz ile było ich w pojedynczych produktach. Wszystkie produkty zostały przebadane laboratoryjnie w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic.
 
Oto lista marek, których produkty załapały się na analizę: Plony Natury (z sieci Biedronka), Cenos, Eko-Wital, Janex, Kupiec, Kuchnia Lidla, Melvit, NaturAvena, Risana, Sante, Szczytno.
Pobierz raport
 

Więcej informacji o tym raporcie możesz przeczytać TUTAJ.

Chcesz więcej niezależnych badań produktów spożywczych?

Jeżeli chcesz takich raportów więcej, zachęcamy Cię do wsparcia finansowego tego typu działań związanych z niezależnymi testami produktów. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Fundacji Konsumentów wpisując w tytule „darowizna na cele statutowe”.
 
Numer konta: 48 1750 0012 0000 0000 2913 5517
Dane beneficjenta: Fundacja Konsumentów, KRS 0000471167
 
 
Kontakt z nami w sprawie niezależnych testów produktów jest możliwy pod adresem e-mail: testy@konsumenci.org
 

Partnerzy

          
 

Patroni Medialni

     
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]