Początek pandemii COVID-19 spowodował lawinowe odwoływanie lotów, co wiązało się z obowiązkiem linii lotniczych do zwrotu konsumentom środków pieniężnych za zakupione bilety. Pomimo problemów z należytym respektowaniem praw pasażerów, 16 popularnych europejskich przewoźników zobowiązało się wdrożyć odpowiednie działania wobec konsumentów.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, w przypadku odwołania lotu, pasażer powinien otrzymać w terminie siedmiu dni zwrot pełnej ceny zapłaconej za bilet. Podstawową formą przekazania wspomnianej kwoty są środki pieniężne. Z uwagi na komplikacje spowodowane masowym odwoływaniem lotów na początku pandemii COVID-19, linie lotnicze miały problem ze zwrotem konsumentom pieniędzy za wcześniej zakupione bilety. Doprowadziło to do niezgodnych z prawem praktyk, polegających na przekazywaniu konsumentom voucherów zamiast gotówki. Sprawą zajęła się Komisja Europejska wraz z Consumer Protection Cooperation Network (Siecią Współpracy w zakresie Ochrony Konsumentów, do której należą krajowe organy ochrony konsumentów). Po przeprowadzeniu dialogu z liniami lotniczymi, 16 z nich zobowiązało się podjąć działania naprawcze. Przede wszystkim skontaktowały się one z ponad 2,5 milionem konsumentów posiadających niewykorzystane vouchery z propozycją ich wymiany na środki pieniężne. Ponad 500 000 osób zdecydowało się otrzymać pieniądze w zamian za voucher. Przedstawiamy listę 16 wspomnianych linii lotniczych, wśród których znajdują się również te popularne w Polsce:
- Ryanair
- Wizzair
- EasyJet
- Lufthansa
- KLM
- Air France
- Iberia
- British Airways
- Brussels Airlines
- Eurowings
- Austrian
- Norwegian
- Aegean Airlines
- Alitalia
- Tap
- Vueling
Jeżeli dalej posiadasz niewykorzystany voucher, który został Ci narzucony przez linie lotnicze, zwróć się do nich o zamianę go na środki pieniężne.