Skip to content

Lot odwołany w pandemii? Co ze zwrotem pieniędzy za niewykorzystany voucher?

Początek pandemii COVID-19 spowodował lawinowe odwoływanie lotów, co wiązało się z obowiązkiem linii lotniczych do zwrotu konsumentom środków pieniężnych za zakupione bilety. Pomimo problemów z należytym respektowaniem praw pasażerów, 16 popularnych europejskich przewoźników zobowiązało się wdrożyć odpowiednie działania wobec konsumentów.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, w przypadku odwołania lotu, pasażer powinien otrzymać w terminie siedmiu dni zwrot pełnej ceny zapłaconej za bilet. Podstawową formą przekazania wspomnianej kwoty są środki pieniężne. Z uwagi na komplikacje spowodowane masowym odwoływaniem lotów na początku pandemii COVID-19, linie lotnicze miały problem ze zwrotem konsumentom pieniędzy za wcześniej zakupione bilety. Doprowadziło to do niezgodnych z prawem praktyk, polegających na przekazywaniu konsumentom voucherów zamiast gotówki. Sprawą zajęła się Komisja Europejska wraz z Consumer Protection Cooperation Network (Siecią Współpracy w zakresie Ochrony Konsumentów, do której należą krajowe organy ochrony konsumentów). Po przeprowadzeniu dialogu z liniami lotniczymi, 16 z nich zobowiązało się podjąć działania naprawcze. Przede wszystkim skontaktowały się one z ponad 2,5 milionem konsumentów posiadających niewykorzystane vouchery z propozycją ich wymiany na środki pieniężne. Ponad 500 000 osób zdecydowało się otrzymać pieniądze w zamian za voucher. Przedstawiamy listę 16 wspomnianych linii lotniczych, wśród których znajdują się również te popularne w Polsce:

 1. Ryanair
 2. Wizzair
 3. EasyJet
 4. Lufthansa
 5. KLM
 6. Air France
 7. Iberia
 8. British Airways
 9. Brussels Airlines
 10. Eurowings
 11. Austrian
 12. Norwegian
 13. Aegean Airlines
 14. Alitalia
 15. Tap
 16. Vueling

Jeżeli dalej posiadasz niewykorzystany voucher, który został Ci narzucony przez linie lotnicze, zwróć się do nich o zamianę go na środki pieniężne.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger