W związku z powyższaym Stowarzyszenie Konsumentów Polskich przypomina:
– Firmy windykacyjne nie mają większych uprawnień niż inne podmioty prywatne. Nie wolno utożsamiać działań windykacyjnych z działaniami egzekucyjnymi, które mogą być wykonywane tylko i wyłącznie na podstawie wyroku sądu, przez uprawnione do tego organy (komorników). Dla wielu osób windykacja i egzekucja to pojęcia tożsame a stąd rodzi się skojarzenie, iż uprawnienia windykatora i komornika są tożsame. Dlatego podkreślamy: egzekucję z majątku czy z pensji może przeprowadzić jedynie komornik na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Firma windykacyjna, jak każdy inny wierzyciel, musi taki wyrok uzyskać, a następnie skierować sprawę do komornika.
– Firma windykacyjna, tak jak każdy inny wierzyciel, nie może naruszać dóbr osobistych dłużnika. Może wzywać do zapłaty, listownie, telefonicznie lub przez smsy, może zapowiadać wystąpienie na drodze sądowej. Nie wolno jej jednak stosować gróźb, dzwonić w sposób natrętny czy uporczywie nachodzić w domu. Takiego kontaktu dłużnik nie ma obowiązku podtrzymywać i przerwanie rozmowy telefonicznej, wyjście z siedziby firmy czy wyproszenie pracownika z domu nie wpływa na sytuację prawną dłużnika. Naruszeniem dóbr osobistych jest również m.in. naruszenie prawa do prywatności i informowanie osób postronnych o zadłużeniu (np. sąsiadów, innych członków rodziny, pracodawców), zastraszanie dłużnika, podejmowanie czynności, która mają na celu wywołaniu w dłużniku uzasadnionej obawy o mir domowy, czy nachodzenie dłużnika w miejscu pracy.
– W przypadku naruszenia dóbr osobistych przez windykatorów , można żądać, by firma zaprzestała takiej praktyki oraz by złożyła przeprosiny (art. 24 Kodeksu cywilnego). Ponadto, można żądać zadośćuczynienia (art. 448 Kodeksu cywilnego). Niestety, trzeba jednak zwrócić uwagę, iż sam proces przed sądem o naruszenie dóbr osobistych jest przedsięwzięciem kosztownym (opłata sądowa to 600 zł). Zawsze wskazane jest natomiast wystosowanie do firmy wezwania z żądaniem zaprzestanie stosowanie praktyk, naruszających nasze dobra osobiste.
Pamiętajmy – w przypadku działań windykacyjnych, zasada "cel uświęca środki" – nie działa!
Przypominamy, że również w przypadku problemów z firmą windykacyjną, czy wątpliwości co do sposobów jej działania, mogą Państwo otrzymać bezpłatną poradę w naszym Konsumenckim Centrum E-porad, działającym pod adresem e-mail: porady@dlakonsumentow.pl .