Skip to content

Unia Europejska a opłaty bankowe

W przyjętym planie zostały poruszone następujące problemy:
 
• Zakaz pobierania dodatkowych opłat kiedy robimy zakupy przez Internet np. kiedy bookujemy bilety lotnicze;
• Zapewnienie ochrony danych osobowych przez organizacje, które nie są bankami a proponują w Internecie usługi płatnicze.
• Obniżenie opłat bankowych pobieranych za każdą transakcje płatniczą wykonywaną kartą: dla kard kredytowych do 0.3% a dla kart debetowych do 0,2%
• Bezwarunkowe prawo do zwrotu bezpośrednich transakcji debetowych – konsument będzie mógł uzgodnić z bankiem zwroty opłat jeśli firmy w pełni nie wywiążą się ze swoich obowiązków.
A European Retail Payments Board opublikowało nowe dyrektywy za sprawą nacisków ze strony organizacji broniących praw konsumentów, które walczyły o zrównanie praw klientów oraz banków.
 
Monique Goyens, Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC), komentuje:
 
„Metody płatnicze, którymi obecnie się posługujemy nie istnieją od kilku lat. Kiedy prawo zawodzi, klienci przegrywają. Dla konsumentów sytuacja jest jasna: chcą bezpiecznych, tanich oraz łatwych metod płacenia. Nowe prawo daje możliwość spełnienia ich oczekiwań w przyszłości.
 
Opłaty pobierane za korzystanie z karty są łatwym dochodem dla banków i firm, które je obsługują. Chroniąc swoje wpływy uniemożliwiają oni zatem wejście na rynek nowym podmiotom oferującym tańsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Obniżenie tych opłat powinno wzmocnić innowacyjność oraz konkurencję pomiędzy nimi.
Te niesprawiedliwe nadpłaty odchodzą w przeszłość i jest to bardzo dobra wiadomość. Przedsiębiorstwa bezwstydnie wykorzystują te praktyki do uzyskiwania dodatkowych dochodów od osób posługujących się kartami bankowymi. Te działania słusznie irytowały Europejskich konsumentów, którzy czuli się karani podczas dokonywania płatności.”
 
 
Źródło: „Payments in Europe: EU boosts consumer rights” Johannes Kleis, BEUC
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger