Skip to content

Czy można wyczyścić BIK?

BIK, jako instytucja powołana na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego, ma ustawowe prawo przetwarzać dane stanowiące tajemnicę bankową w celu wspomagania banków i SKOK-ów w ocenie zdolności kredytowej ich Klientów.
 
 
Podstawy przekazywania danych do Biura Informacji Kredytowej ściśle określa Prawo bankowe i to ono również precyzuje możliwości ich usunięcia. Należy pamiętać, że do BIK trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów zaciąganych w bankach i SKOK-ach. Są to zarówno informacje pozytywne, czyli te o kredytach spłacanych terminowo, które tworzą naszą pozytywną historię kredytową, ułatwiając nam w przyszłości uzyskanie kredytu, jak i informacje negatywne – o kredytach niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami.
 
„Czyszczenie BIK" w praktyce, może w przypadku firm oferujących tę usługę, polegać na złożeniu w banku lub SKOK-u, wniosku o restrukturyzację kredytu lub o usunięcie danych z BIK. Niestety, w większości przypadków usunięcie dotyczy danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty. Dane te są atutem w relacjach z instytucjami finansowymi i mogą ułatwić uzyskanie kolejnego kredytu, nie warto więc rezygnować z możliwości ich wykorzystania. W przypadku danych negatywnych, są one nieusuwalne, dokładnie precyzuje te kwestie Prawo bankowe. Najlepiej zapoznać się z podstawowymi zasadami działania BIK. W ściśle określonych prawem przypadkach istnieje możliwość wystąpienia do BIK o usunięcie danych i można zrobić to osobiście, udając się do banku lub SKOK-u, który takie dane przekazał. Nie ma konieczności korzystania z pośredników.
 
Więcej informacji o akcji na jej stronie internetowej.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger