Skip to content

Ponad 2000 warszawskich seniorów poznało swoje prawa konsumenckie w trakcie spotkań z ekspertami Stowarzyszenia Konsumentów Polskich

Zmiany demograficzne w Europie stanowią wyzwanie społeczne i ekonomiczne, również wyzwanie dla polityki konsumenckiej. Seniorzy stają się coraz bardziej aktywni w roli konsumentów, nierzadko angażując się w skomplikowane transakcje i podpisując umowy, których treść nawet doświadczonego prawnika przyprawiłaby o zawrót głowy.
 
Z jednej strony stabilne dochody, z drugiej strony naiwność i łatwowierność w kontaktach ze sprzedawcami, czynią starszych konsumentów łatwym celem dla nieuczciwych przedsiębiorców. I to niestety widać – w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba skarg konsumenckich składanych przez seniorów.
 
Edukacja konsumencka jest jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu i lepszego przygotowania seniorów na chwyty marketingowe stosowane przez sprzedawców. Dlatego Stowarzyszenie Konsumentów Polskich od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne adresowane do osób w wieku 60+. W 2013 roku skoncentrowaliśmy się na mieszkańcach Warszawy.
 
Zorganizowaliśmy 78 warsztatów i wykładów w warszawskich klubach seniora, bibliotekach, domach kultury, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. W trakcie spotkań eksperci omawiali najczęstsze i najważniejsze dla seniorów tematy konsumenckie: tryby reklamacji towaru, umowy zawierane na odległość (np. na pokazach), umowy zawierane drogą elektroniczną (np. przez telefon), różnice między kredytami w bankach a pożyczkami w parabankach.
 
„Otrzymujemy bardzo wiele zgłoszeń od osób starszych, które zbyt pochopnie dokonały zakupu towaru bądź usługi. Najczęściej źródłem wszelkich problemów jest zbyt szybkie i nie do końca przemyślane podpisywanie podsuwanych przez przedsiębiorcę dokumentów, bez choćby pobieżnego zapoznania się z ich treścią. Staraliśmy się uczulać seniorów, by bardziej szanowali swój podpis i z większym sceptycyzmem podchodzili do obiecujących złote góry handlowców” – mówi Tomasz Odziemczyk, koordynator kampanii.
 
 Kampania okazała się sukcesem: w spotkaniach wzięło udział ponad 2000 mieszkańców Warszawy w wieku 60+. Konsumenci-seniorzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, dzielili się swoimi doświadczeniami, zadawali pytania, robili notatki, dziękowali i prosili o jeszcze.
Kampania była finansowana ze środków Urzędu Miasta Warszawy.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger