Skip to content

Nie chcę tych garnków!

Kupując dowolny towar, w sklepie, od akwizytora, za gotówkę bądź na kredyt, konsument zawiera ze sprzedawcą umowę. Jeżeli transakcja nie odbywa się w tradycyjnym sklepie czyli nie w miejscu, w którym przedsiębiorca prowadzi zorganizowaną działalność gospodarczą, mamy do czynienia z umową zawartą poza lokalem.
 
Kupując towar od akwizytora, poza tradycyjnym sklepem, na ulicy albo w trakcie prezentacji bądź na pokazie (może być zorganizowany w sanatorium, w hotelu a nawet w domu sąsiadów), powinniśmy być bardziej ostrożni niż zwykle. Przede wszystkim zanim podpiszemy umowę – przeczytajmy ją. Upewnijmy się, że to o czym zapewnia nas miły sprzedawca, znajduje potwierdzenie w warunkach umowy. Jeśli coś jest niejasne – nie wstydźmy się pytać. Sprawdźmy, czy podpisujemy tylko umowę sprzedaży towaru, czy też może dołączono do niej umowę o kredyt konsumencki. Wiele osób, zwłaszcza podczas wycieczek do miejsc kultu religijnego, kupuje drogie garnki, pościel lub modne ostatnio sprzęty medyczne i nieświadomie zawiera umowy kredytowe, podpisując dokumenty podsunięte przez akwizytora bez ich czytania.
 
Zawsze musimy zadbać o dowód sprzedaży towaru, który kupujemy. Tylko dzięki adresowi podanemu na paragonie, fakturze lub umowie, będziemy mogli później w razie potrzeby skontaktować się ze sprzedawcą.
 
Pamiętajmy, że kupując coś od akwizytora – czyli poza lokalem przedsiębiorstwa – zyskujemy dodatkowy czas do namysłu. Możemy spokojnie przemyśleć naszą decyzję, obejrzeć kupiony towar (oczywiście można go rozpakować, sprawdzić, czy działa, ale nie używać) i jeśli zmienimy zdanie, rozmyślimy się, mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych od otrzymania towaru. Wystarczy wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy, koniecznie własnoręcznie podpisane i odesłać towar. W takiej sytuacji nieważna staje się także umowa kredytowa, jeśli była zawarta łącznie z umową sprzedaży.
 
Najlepiej jest wysłać takie oświadczenie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód, że zostało wysłane. Może ono składać się z jednego zdania np.
„Odstępuję od umowy sprzedaży kompletu pościeli [tu można wpisać datę zawarcia umowy, ewentualnie numer zamówienia, jeżeli konsument posiada takie informacje]. Odsyłam towar. Proszę o zwrot wpłaconej ceny na moje konto / na mój adres".
Sprzedawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi pieniądze w ciągu 14 dni od daty otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
 
Zwracany towar nie musi być wadliwy a konsument nie musi tłumaczyć powodów swojej decyzji. Oczywiście towar nie może być używany, co nie znaczy, że nie można otworzyć opakowania i przymierzyć rzeczy, tak jak w sklepie tradycyjnym.
 
Prawa, o których piszemy w niniejszym artykule dotyczą wyłącznie umów zawieranych pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą; nie dotyczą natomiast umów pomiędzy dwoma przedsiębiorcami ani pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Konsumentem jest każda osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej w celu nie związanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger