Skip to content

Dobre regulaminy sklepów internetowych w świetle nowego prawa konsumenckiego

 
 
Kiedy robimy zakupy przez Internet za każdym razem stajemy przed koniecznością akceptacji regulaminu e-sklepu. Ponad połowa z nas akceptuje regulamin bez jego uprzedniego przeczytania1. Równocześnie aż 42% internautów uważa, że robienie zakupów przez Internet jest ryzykowne2. Jedną z przyczyn są niewątpliwie niejasne warunki sprzedaży ujęte w regulaminie i uzasadnione obawy o przestrzeganie prawa przez sprzedawców. Tylko w sierpniu 2013 r. prowadzony przez UOKiK rejestr niedozwolonych klauzul umownych powiększył się o 65 nowych postanowień dotyczących sprzedaży w e-commerce. Dobry Regulamin realnie zabezpiecza konsumentów, gwarantuje im, że dany sklep internetowy poddał swój regulamin ocenie niezależnej, wiarygodnej organizacji konsumenckiej3.
Dobry Regulamin działa także po to, aby wspomóc uczciwych przedsiębiorców na konkurencyjnym rynku e-commerce. Program polega na konsumenckim audycie procesu sprzedaży i stworzeniu regulaminu e-sklepu, za ten regulamin odpowiedzialność bierze organizator. Jest to również jedyny program certyfikacji na rynku e-commerce, w którym certyfikat konsumencki przyznaje pozarządowa organizacja konsumencka, a nie firma nastawiona na zysk.
 
Handel elektroniczny stanowi wyzwanie tak dla firm, jak dla konsumentów. Ewentualnym problemom może zapobiec dobrze napisany regulamin sklepu internetowego. Taki regulamin musi być nie tylko zgodny z przepisami, powinien też budować bezpieczeństwo i zaufanie konsumentów. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów? Czym przekonać konsumentów, że ich interes nie jest zagrożony? Wiemy o tym w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich i dlatego uczestniczymy w programie certyfikacji Dobry Regulamin.” – mówi Grażyna Rokicka, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.
 
Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie dobryregulamin.org
 
 
 
—————-
[1] Według raportu Ceneo.pl: „Bezpieczeństwo i zaufanie – filary polskiego e-commerce”
[2] Według raportu Gemius „e-Commerce w Polsce 2012 w oczach internautów”
[3] Wiarygodność Stowarzyszenia Konsumentów Polskich potwierdzają sami konsumenci, na stronie dobryregulamin.org/opinie można przeczytać kilka opinii wybranych z blisko 2500 podziękowań, które wpłynęły do Stowarzyszenia w odpowiedzi na prawie 25 000 bezpłatnych porad prawnych udzielonych w ramach Konsumenckiego Centrum E-porad, w okresie 1 roku: od 24.09.2012r. do 23.09.2013r.
 
 
O programie certyfikacji Dobry Regulamin
 
Dobry Regulamin to program certyfikacji regulaminów sklepów internetowych. W ramach programu sklepy internetowe mogą zamówić regulamin sprzedaży, który będzie w pełni zgodny z prawem oraz będzie równoważył interesy e-sklepów z interesami konsumentów. Bezpieczeństwo e-sklepu i jego klientów potwierdza certyfikat Dobry Regulamin z gwarancją Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Po jego otrzymaniu klienci sklepu internetowego mogą spokojnie dokonywać zakupów z przekonaniem, że ich interes nie jest zagrożony.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger