Skip to content

Wezwanie do zapłaty po latach

Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty to w pierwszej kolejności zastanówmy się, czy w ogóle zaciągnęliśmy dług wobec danej firmy np. korzystając z jej usług lub kupując od niej towar. Dopóki nie ustalimy kto i dlaczego wzywa nas do zapłaty odmówmy dokonania płatności, np. wysyłając pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachowując kopię wysłanego pisma.
 
W celu ustalenia powodu wzywania nas do zapłaty powinniśmy zwrócić się do firmy (również na piśmie) z żądaniem wykazania z której umowy wynika nasz dług i zaznaczyć, że do czasu udzielenia takiej informacji odmawiamy dokonania płatności.
 
Nie bójmy się pytać, żądać uzasadnienia wezwania i odmawiać płatności, gdy nie mamy pewności kto i dlaczego domaga się od nas pieniędzy. Nie bójmy się ostrzeżeń przed wszczęściem egzekucji przez komornika, bowiem komornik działa tylko po wydaniu orzeczenia przez sąd (o czym piszemy w drugiej części artykułu).
 
Jeśli nie mamy już wątpliwości, że faktycznie zgłosił się do nas nasz wierzyciel i gdy wiemy, z jakiej umowy wynika nasz dług to możemy się jeszcze zastanowić nad tym, czy nie doszło do przedawnienia naszego długu, tzn., czy wierzyciel nie czekał zbyt długo z dochodzeniem zapłaty i czy obecnie nie możemy odmówić zapłaty z uwagi na przedawnienie długu.
 
Czym jest przedawnienie długu? To sytuacja, w której mija okres określony przepisami prawa i w takiej sytuacji mamy prawo odmówić dokonania zapłaty naszemu wierzycielowi. Okresy przedawnienia mogą być różne, a najczęściej spotykanym okresem w przypadku konsumentów jest okres dwóch lat ( np. w przypadku sprzedaży), okres jednego roku ( np. w przypadku mandatów za przejazd bez ważnego biletu), czy też okres trzech lat ( dotyczy ogólnie roszczeń firm związanych z jej działalnością gospodarczą lub płatności okresowych, jak np. abonament za telefon, czy internet – w celu ustalenia okresu przedawnienia naszego długu możemy skontaktować się z rzecznikiem konsumentów lub z Infolinią Konsumencką).
 
Okresy te nie mają zastosowania do publicznego abonamentu RTV i nie jest to sprawa konsumencka, zatem w tym zakresie Stowarzyszenie Konsumentów Polskich nie udzieli pomocy na Infolinii.
 
Upływ okresu przedawnienia nie powoduje „unieważnienia” naszego zadłużenia, a jedynie pozwala nam odmówić zapłaty. Dodatkowo powołanie się na przedawnienie przed sądem spowoduje oddalenie pozwu i uniemożliwi naszemu wierzycielowi uzyskanie orzeczenia sądu nakazującego nam spłaty długu. Zatem wskutek powołania się na upływ okresu przedawnienia zapobiegniemy wydaniu przeciw nam orzeczenia sądu i prowadzenia przymusowej egzekucji przez komornika. Ale pamiętajmy, że jednocześnie nie uniemożliwi to wpisania naszych danych do rejestru dłużników, czy też do odstąpienia od wzywania nas do zapłaty pisemnie, czy też telefonicznie.
 
Prawa, o których piszemy w niniejszym artykule dotyczą wyłącznie umów zawieranych pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą; nie dotyczą natomiast umów pomiędzy dwoma przedsiębiorcami ani pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Konsumentem jest każda osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej w celu nie związanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger