Przed nami majówka, a zaraz po niej wakacje, czyli czas urlopów, wyjazdów i wypoczynku. Zapewne wielu z nas planuje wyjazd za granicę. Nieodłącznym ich elementem jest zakup pamiątek czy korzystanie z różnego rodzaju promocji cenowych.
Niestety zdarza się, że sprzedawca wprowadza w błąd Konsumenta albo co gorsza oszukuje go, dlatego by zapobiec tego typu sytuacjom w 2005 powstało Europejskie Centrum Konsumenckie.
Do głównych zadań ECK należy: poradnictwo prawne, prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych, polubowne rozwiązywanie skarg ponadnarodowych oraz promowanie alternatywnych metod rozwiązywanie sporów.
Europejskie Centrum Konsumencie, by pomagać i jeszcze lepiej dbać o interesy Konsumentów, opracowało listę zasad ochrony Konsumentów, by każdy wyjeżdżając za granicę był świadomy swoich praw.
Zachęcamy do zapoznania się z dziesięcioma podstawowymi zasadami ochrony Konsumentów:
1. Zakupy według własnego uznania i w wybranym przez siebie miejscu;
2. Jeśli artykuł jest wadliwy, zwróć go;
3. Wysokie normy bezpieczeństwa żywności i innych towarów konsumpcyjnych;
4. Dowiedz się, co spożywasz;
5. Warunki umów muszą być uczciwe dla Konsumentów;
6. Czasem konsumenci mogą zmienić zdanie;
7. Ułatwione porównywanie cen;
8. Konsument nie może być wprowadzany w błąd;
9. Ochrona podczas urlopu;
10. Pomoc w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych.
Dodatkowo, ECK na swojej stronie internetowej utworzyło bazę wszystkich Europejskich Centrów Konsumenckich znajdujących się na terenie Europy. Można tam znaleźć adres, telefon oraz email poszczególnych jednostek, jak również adres ich strony internetowej.
W celu uzyskania dalszych informacji, zapraszamy na stronę internetową ECK.