Skip to content

Zakup „na odległość” lub „poza lokalem przedsiębiorcy” – jakie są warunki zwrotu towaru?

Prawo do namysłu
 
Jeśli kupiliśmy towar na odległość (np. przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorcy (np. na specjalnym pokazie) to mamy prawo taki towar zwrócić. Obowiązujące przepisy gwarantują nam tzw. „prawo do namysłu”. W praktyce oznacza to, że od chwili otrzymania produktu, mamy 14 dni kalendarzowych na to, żeby zwrócić towar przedsiębiorcy bez podawania konkretnej przyczyny. Towar zwracamy na własny koszt! Przed odesłaniem możemy sprawdzić towar, ale tylko w takim zakresie, jaki byłby możliwy w tradycyjnym sklepie. Np. jeśli zamówiliśmy w sklepie internetowym patelnię, to nie możemy odesłać jej po wcześniejszym usmażeniu na niej naleśników.
 
Formy odstąpienia od umowy
 
Jeśli chcemy odstąpić od umowy, przesyłamy przedsiębiorcy „oświadczenie o odstąpieniu od umowy”. Gotowy formularz można znaleźć pod tym linkiem: https://konsumenci.org/pomoc-konsumencka,wzory-pism-dla-umow-po-25-12-2014,2,34.html. Możemy również stworzyć własny tekst takiego oświadczenia, które następnie przesyłamy pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Niektórzy przedsiębiorcy zamieszczają formularz odstąpienia od umowy na swojej stronie internetowej. W przypadku przesyłania oświadczenia za pomocą Internetu, warto zadzwonić do przedsiębiorcy i upewnić się, że otrzymał nasze pismo. Najlepiej poprosić wtedy o potwierdzenie otrzymania mailem. Jeśli wybieramy tradycyjną pocztę, to najlepiej nadać list polecony z potwierdzeniem odbioru. Gdy chcemy samodzielnie dostarczyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, pamiętajmy o pisemnym potwierdzeniu od przedsiębiorcy.
 
Ważne szczegóły
 
Jeśli przedsiębiorca nie poinformował nas o przysługującym nam prawie odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, termin na odstąpienie od takiej umowy wydłuża się aż do 12 miesięcy!
 
Odstąpienie od umowy może wynikać nie tylko z przepisów, ale także z indywidualnej umowy między stronami. W takim przypadku możemy wraz z przedsiębiorcą dowolnie określić warunki odstąpienia od umowy.
 
Obowiązki przedsiębiorcy
 
Przede wszystkim przedsiębiorca nie może rozwiązywać kwestii odstąpienia od umowy w sposób mniej korzystny, niż wynika to z przepisów prawa. Jeśli odstąpiliśmy od umowy, to uważa się ją za niezawartą, ale nie oznacza to, że strony nie mają wobec siebie żadnych zobowiązań. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić wszystkie dokonane przez nas płatności, w tym również koszty dostarczenia towaru. Musi to zrobić niezwłocznie, czyli w pierwszej możliwej chwili, nie później niż 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem konsumenckim, przedsiębiorca nie może odmówić zwrotu pieniędzy zasłaniając się brakiem paragonu. Może jednak powstrzymać się od zwrotu płatności aż do chwili otrzymania od nas zwracanego produktu lub dowodu jego odesłania.
 
Po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy, przedsiębiorca musi natychmiast przesłać nam potwierdzenie jego otrzymania. Musi dostarczyć je na tzw. trwałym nośniku [1]. Trwałe nośniki to np. papier, pamięć USB, płyta CD, karta pamięci, poczta elektroniczna (ale tylko taka, która nie znajduje się na serwerze przedsiębiorcy-nadawcy) lub SMS.
Sprzedawca ma obowiązek zwrócenia nam zarówno ceny zapłaconej za towar, jak i kosztów doręczenia nam towaru. Jednak zwrot kosztów należy nam się tylko do wysokości odpowiadającej najtańszej opcji przesyłki dostępnej w ofercie danego sklepu.
 
Oporny przedsiębiorca
 
Jeśli przedsiębiorca nie zwrócił pieniędzy, możemy sporządzić pisemne wezwanie do zapłaty. Wskazujemy w nim dodatkowy termin, w którym przedsiębiorca powinien zwrócić należną kwotę. Po upływie tego terminu możemy zwrócić się do Rzecznika Konsumentów z prośbą o interwencję lub złożyć pozew w Sądzie cywilnym.
 
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U 2014. 827).
 
[1] Definicja trwałego nośnika art. 2 pkt. 4 ustawy o prawach konsumenckich
 
 
 
 
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej pod numerem 800 889 866, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger