Jeśli kupiliśmy coś na odległość, np. w sklepie internetowym, to od momentu otrzymania towaru, mamy 14 dni na jego zwrot. Nie musimy podawać przedsiębiorcy przyczyny zwrotu. Dokonany przez nas zwrot musi zostać uznany, nawet jeśli produkt nosi ślady użytkowania.
Używanie przed zwrotem
Według opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Europejskiej możemy skorzystać z towaru zakupionego na odległość, tylko w taki sposób jak zrobilibyśmy to w sklepie stacjonarnym. Na przykład możemy przymierzyć ubranie, ale nie możemy go nosić i oderwać od niego metek. Produkt może być przez nas użyty tylko w takim zakresie, który pozwala na rozpoznanie jego cech i funkcjonowania. Zakres ten może być różny w zależności od produktu, ale za punkt odniesienia zawsze bierzemy te zachowania, które mogły być mieć miejsce w „normalnym” sklepie, a nie np. sklepie internetowym.
Kiedy ponosimy koszty?
Jeśli użyjemy towar w sposób wykraczający poza to, co zrobilibyśmy w sklepie stacjonarnym, np. chcemy zwrócić kosiarkę, którą skosiliśmy trawnik, to dalej mamy taką możliwość. Gdy przekroczymy dozwolony zakres „sprawdzania” rzeczy, odstąpienie od umowy jest nadal skuteczne. Natomiast sprzedawca ma prawo domagać się od nas odszkodowania
w związku ze zmniejszeniem wartości rzeczy.
w związku ze zmniejszeniem wartości rzeczy.
Zmniejszenie wartości
Zmniejszenie wartości występuje w sytuacji, kiedy sprzedawca nie może ponownie zaoferować towaru jako nowy. Tym samym jego dochód ze sprzedaży jest mniejszy. Niekiedy musimy zwrócić sprzedawcy koszt naprawy bądź czyszczenia zwracanego towaru, a także zakupu zniszczonego opakowania. Warto pamiętać, że samo otwarcie opakowania nie powoduje zmniejszenia wartości rzeczy, natomiast jego całkowite zniszczenie może już zmniejszyć tę wartość.
Pamiętaj!
W sytuacji kiedy sprzedawca nie poinformował nas o prawie do odstąpienia od umowy (bądź taka informacja nie znajduje się w regulaminie sklepu) nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty odszkodowania za zmniejszenie wartości kupionego towaru.
Podstawa prawna: Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014, art. 34 ust. 4
—————————————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej pod numerem 800 889 866, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.