Skip to content

Zanim podpiszesz i zapłacisz (cz. 1) – czyli na co zwrócić uwagę zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa

1. Sprawdź z kim zawierasz umowę
Przedsiębiorca ma obowiązek podać swoje dane identyfikujące. Nie wierzmy wyłącznie w zapewnienia ustne. Sprawdźmy dokładne dane na umowie – oprócz nazwy firmy, powinien się znajdować również adres, a także numer KRS lub NIP.
 
 
2. Przeczytaj umowę przed podpisaniem
Nie pozwalajmy na ponaglenia i pośpiech – sprawdźmy spokojnie, co podpisujemy. Nie ufajmy bezgranicznie słowom przedsiębiorcy – zweryfikujmy jego zapewnienia czytając umowę. Pamiętajmy, że podpisując umowę bez czytania działamy na własne ryzyko! Jeśli nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich dokumentów, mamy wątpliwości co do jasności umowy – lepiej wstrzymać z podpisaniem umowy. Nie zakładajmy, że wszystko musi być w porządku, sprawdźmy to. To najprostszy sposób na uniknięcie kłopotów.
 
 
3. Zwróć uwagę na ilość składanych podpisów
Ostrożnie podpisujmy dokumenty. Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli przedstawiciel podaje kilka lub kilkanaście dokumentów do podpisania, oferując tylko jedną usługę. Sprawdźmy, co dokładnie podpisujemy – czy rzeczywiście jest to jedna umowa.
Ważne – nigdy nie podpisuj czystej niezapisanej kartki!
 
 
4. Domagaj się kopii umowy
Nie pozwalaj przedstawicielowi wyjść z kompletem dokumentów. Powinieneś mieć egzemplarz umowy. Mając taki dokument, możemy sprawdzić warunki umowy i spokojnie je przeanalizować. Mamy także dane przedsiębiorcy – potrzebne, jeśli chcemy odstąpić od umowy.
Nie dopuść nigdy do sytuacji, kiedy to akwizytor zniknie z podpisanymi dokumentami!
 
 
5. Jeśli umowa okaże się niekorzystna – możesz od niej odstąpić
W ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, możemy od niej odstąpić. Wystarczy, że przed upływem tego terminu złożymy oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, np. wyślemy do przedsiębiorcy listem poleconym. Pamiętajmy, by zachować formę pisemną – to najlepszy dowód.
 
Niezależnie od tego, w jaki sposób zawieramy umowy, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Umowa to nie tylko świadczenie przedsiębiorcy, ale i nasze zobowiązanie – działając nieroztropnie, pochopnie, możemy narazić się na straty finansowe. Zawsze czytajmy i sprawdzajmy dokładnie, co podpisujemy.
 
 
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich jest partnerem akcji informacyjnej UOKiK dotyczącej sprzedaży bezpośredniej. Polecamy dodatkową lekturę w tym temacie – o szczegółach przeczytamy tutaj.
 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej pod numerem 800 889 866, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger