Skip to content

Zabawki połączone z Internetem naruszają prawa konsumentów

Zabawki łączące się z Internetem, takie jak My Friend Cayla, można już w Polsce zamówić np. na aukcjach internetowych. Norweska Rada Konsumentów (Norwegian Consumer Council) prześwietliła zasady i technologie związane z działaniem wybranych zabawek tego typu. Stwierdzono poważne braki w zakresie praw dzieci do prywatności i bezpieczeństwa, czyli tych praw dzieci, które powinny być przedmiotem szczególnej ochrony.
 
1. Brak bezpieczeństwa
 
W prostych krokach każdy może przejąć kontrolę nad zabawkami przez telefon komórkowy. To sprawia, że można mówić i słuchać poprzez zabawkę, bez konieczności fizycznego dostępu do zabawki.
 
2. Regulaminy/umowy łamiące prawo
 
Przed użyciem zabawki, użytkownik musi wyrazić zgodę na warunki świadczenia usług, które mogą ulec zmianie bez uprzedzenia, dane osobowe mogą być wykorzystywane do targetowanej reklamy, a zbierane informacje mogą być przekazywane innym podmiotom bez osobnej zgody użytkownika.
 
3. Tajemnice dzieci są rozpowszechniane
 
Wszystko to co dziecko mówi do lalki zostaje przeniesione na serwery spółki z USA, która specjalizuje się w technologii rozpoznawania mowy. Firma zastrzega sobie prawo do dzielenia się tymi informacjami z osobami trzecimi, oraz do korzystania z danych głosowych w szerokiej gamie zastosowań.
 
4. Dzieci są przedmiotem ukrytego marketingu
 
Zabawki posługują się zaprogramowanymi frazami, które mają propagować różne produkty komercyjne. Na przykład, My Friend Cayla chętnie rozmawia o tym jak kocha różne filmy Disneya. Tymczasem usługodawca stojący za zabawką ma stosunki handlowe z Disney’em.
 
Łączymy się z Norweską Radą Konsumentów w apelu do firm, które produkują i sprzedają zabawki łączące się z Internetem o rozwiązanie tego typu problemów przed rozpoczynaniem sprzedaży na polskim rynku.
 
Konsumentom natomiast radzimy poważne zastanowienie się przed zakupem takich zabawek swoim dzieciom.
 
Polecamy krótki filmik (po angielsku) pokazujący problemy z zabawkami łączącymi się z Internetem.
 
 
Więcej informacji (po angielsku) można przeczytać tutaj.
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
W grudniu br. bezpłatne porady są też dostępne ekspresowo przez Internet TUTAJ
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger