Skip to content

Światowy Dzień Praw Konsumenta 2017: lepsze umowy to więcej zaufania u konsumentów

W interesie nas wszystkich jest powszechny dostęp do komputerów, Internetu i innowacji korzystnych dla indywidualnych konsumentów, gospodarek i społeczeństw.
 
Technologie cyfrowe mają ogromny wpływ na nasze życie. Oczywiście, nie jest on jednakowy dla wszystkich: podczas gdy w krajach wysoko rozwiniętych dostęp do Internetu posiada obecnie ponad 80 % ludności, to w krajach najuboższych nie przekracza on 10%. Brak dostępu dotyczy przede wszystkim ludności wiejskiej, osób starszych, mniej wykształconych, o niższym dochodzie, częściej kobiet niż mężczyzn. Jednak w ciągu pięciu lat od 2015 do 2020 roku liczba użytkowników Internetu wzrośnie o jedną trzecią i osiągnie 52% światowej populacji – to olbrzymi skok, który niesie za sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia.
 
Szanse są oczywiste: dzięki technologiom cyfrowym konsumenci mają większy wybór, wygodę i dostęp do informacji. Niestety rosną też zagrożenia: mnożą się coraz bardziej wyszukane nieuczciwe praktyki, ochrona danych jest wątpliwa, a zaufanie konsumentów do transakcji online – niewielkie. Nic dziwnego, skoro według globalnych statystyk w 2015 roku utracono lub ukradziono ponad pół miliarda zarejestrowanych danych osobowych zawierających takie informacje, jak numery rachunków bankowych, adresy email czy historie choroby.
 
Dużym problemem, na który nasze Stowarzyszenie nieustannie zwraca uwagę, są warunki umów zawieranych przez konsumentów z przedsiębiorcami. W Consumers International policzono, że przeciętny konsument potrzebowałby 76 dni na przeczytanie warunków umów, które zawiera online w ciągu jednego roku: umowy są długie, nieczytelne, niezrozumiałe. Być może dlatego aż 63% badanych przyznaje, że nie czyta ich w całości. Jednocześnie często przedsiębiorcy nie dbają o interes konsumentów tworząc regulaminy swoich sklepów. To dodatkowo obniża zaufanie konsumentów do zakupów online. Uczciwych przedsiębiorców zachęcamy do tworzenia prokonsumenckich dokumentów w ramach naszego programu certyfikacji Dobry Regulamin, a poza światem Internetu w ramach programu Dobra Umowa.
 
Międzynarodowa organizacja Consumers International, której członkiem jest też Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, koordynuje na Twitterze i Facebooku obchody Światowego Dnia Praw Konsumenta. Dane liczbowe zawarte w tym artykule pochodzą z materiałów zamieszczonych na stronie consumersinternational.org
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger