Najpierw przypomnij sobie, jakie informacje otrzymałeś przed zakupem biletu. To bardzo ważne, bowiem w przypadku umów zawieranych na odległość, a taką jest zakup biletu przez stronę internetową sprzedawcy, przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o łącznej cenie lub wynagrodzeniu wraz z podatkami.
Informacja o całkowitej cenie musi być przekazana konsumentowi najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli zawarcia umowy, czyli zakupu. Jeżeli przedsiębiorca nie spełnił obowiązków informacyjnych dotyczących opłat dodatkowych lub innych kosztów, konsument nie musi ponosić tych opłat i kosztów.
Przedsiębiorca ma także obowiązek podania informacji co do ewentualnych opłat związanych z korzystaniem z procesu płatności (tzw. instrument płatniczy, np. karta, przelew) przed zainicjowaniem transakcji płatniczej. W razie niepoinformowania o całkowitej kwocie opłat za korzystanie z danego instrumentu płatniczego przed zainicjowaniem transakcji płatniczej, konsument (odpowiednio płatnik albo użytkownik) nie jest zobowiązany do ich uiszczenia.
Skoro jednak, pomimo braku poinformowania o dodatkowych opłatach, zostały one finalnie naliczone, należy złożyć reklamację do przedsiębiorcy, od którego kupiliśmy bilet.
W przypadku, gdy reklamacja nie zostanie rozpatrzona lub uznana zgodnie z oczekiwaniami konsumenta, elektroniczną poradę można uzyskać pisząc do: porady@dlakonsumentow.pl
Pomocy konsumentom udzielają też powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów (w przypadku reklamacji składanej do polskiego przedsiębiorcy – dane adresowe sa dostępne tutaj) oraz Europejskie Centrum Konsumenckie (spory transgraniczne z przedsiębiorcami z UE, Norwegii i Islandii).
—————-
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.