Skip to content

Co zrobić gdy uszkodzenie rzeczy jest widoczne dopiero po otwarciu paczki?

 
Przedsiębiorca w wielu sytuacjach musi przesłać do konsumenta zakupioną uprzednio przez niego rzecz (np. gdy przesyła ją po zakupie lub po rozpatrzeniu reklamacji). Zwykle, gdy przesyłka z zewnątrz nie budzi zastrzeżeń, konsument decyduje się ją odebrać. Jeżeli okazuje się, że po otwarciu przesyłki rzecz jest uszkodzona, konsument szybko powinien podjąć odpowiednie działanie.
 
Odpowiednie postępowanie konsumenta zależy od rodzaju działalności prowadzonej przez podmiot transportujący przesyłkę. Najpierw trzeba ustalić, czy dostarczający przesyłkę podmiot funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy: prawo przewozowe czy prawo pocztowe.
 
Te informacje znajdować się powinny w dokumencie określonym jako regulamin (zwykle będzie on dostępny np. na stronach internetowych przedsiębiorcy).
 
1. Podmiot dostarczający przesyłkę funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo pocztowe
  • np. przesyła zwykłe paczki pocztowe.
 
Konsument powinien nie później niż przed upływem 7 dni od przyjęcia przesyłki zgłosić do operatora pocztowego reklamację oraz udowodnić, że ubytki lub uszkodzenia przesyłki powstały w czasie między przyjęciem przesyłki w celu wykonania usługi pocztowej a jej doręczeniem adresatowi.
 
W przypadku gdy po rozpatrzeniu reklamacji przez operatora pocztowego okaże się, że nie ponosi on odpowiedzialności za uszkodzenie, konsument może skierować reklamację do nadawcy przesyłki, który mógł na przykład źle zapakować i zabezpieczyć przesyłkę.
 
2. Podmiot dostarczający przesyłkę funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo przewozowe
  • np. jest to firma kurierska.
 
Konsument powinien zwrócić się do przewoźnika niezwłocznie po ujawnieniu szkody (uszkodzenia rzeczy), nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru przesyłki z wnioskiem o ustalenie stanu przesyłki w formie protokołu.
 
W przypadku gdy z protokołu wyniknie, że odpowiedzialność za szkodę ponosi przewoźnik (np. kurier), konsument będzie mógł składać reklamację do niego. Jeżeli natomiast po sporządzeniu protokołu lub rozpatrzeniu reklamacji przez przewoźnika (np. kuriera) okaże się, że nie odpowiada on za szkodę, konsument powinien składać reklamację do przedsiębiorcy będącego nadawcą przesyłki.
 
Podstawa prawna: art.87 ust. 6 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tekst jedn. Dz.U. 2018 poz. 2188 z późn. zm. oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jedn. Dz.U. 2020 r. poz. 8).
 
 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger