Działanie producenta nie jest zgodne z prawem. Telewizor pana Janusza jest bowiem wciąż objęty gwarancją. Dzieje się tak, gdyż przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że jeżeli w ramach wykonania swoich obowiązków gwarant dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili zwrócenia rzeczy naprawionej.
Co ważne przepis ten nie ma charakteru dyspozytywnego – oznacza to, że gwarant nie może wskazać inaczej w warunkach gwarancji. Jeżeli tak by się stało, przedmiotowy zapis będzie uznawany za nieważny.
W przypadku pana Janusza producent powinien przyjąć reklamację do rozpatrzenia, ponieważ termin gwarancji biegnie na nowo od momentu dostarczenia rzeczy z pierwszej naprawy.
Warto również wskazać, iż na równi z dokonaniem istotnych napraw produktu traktowana jest sytuacja gdy w ramach wykonania swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad. W takim przypadku termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad.
W sytuacji, gdy działanie gwaranta polegałoby np. na wymianie pilota od telewizora to pan Janusz miałby nową gwarancję tylko na wymieniony pilot. Nie możemy uznać wymiany pilota ani za istotną naprawę ani za dostarczenie rzeczy wolnej od wad (telewizora) a w taki sposób został sformułowany stosowny przepis Kodeksu cywilnego.
Podstawa prawna:
art. 581 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 1740 z późn. zm.).
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.