Skip to content

Akwizytorzy pod lupą UOKiK

Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło utrudniania konsumentom odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży. Akwizytorzy albo nie wręczali konsumentom obowiązkowego formularza odstąpienia od umowy albo informowali o tej możliwości stosując bardzo małą, trudną do odczytania czcionkę, co było szczególnie uciążliwe dla osób starszych. Poza tym, w niektórych przypadkach nie dość jasno informowali, że zwrot towaru możliwy jest nie tylko osobiście w siedzibie przedsiębiorcy, ale również drogą pocztową z dołączonym pismem o odstąpieniu od umowy.
 
Prezes UOKiK zwróciła także uwagę, że akwizytorzy nie informowali o tym, iż gwarancja nie ogranicza praw konsumenta do dochodzenia roszczeń z tytułu niezgodności towaru z umową. W związku z tym, klient mógłby nie wiedzieć, że oprócz uprawnień wynikających z gwarancji może skorzystać z innej drogi dochodzenia roszczeń.
 
Więcej informacji o przeprowadzonej kontroli można znaleźć na stronie UOKiK.
 
Również do Stowarzyszenia Konsumentów Polskich wpływa wiele zapytań związanych z zakupami od akwizytorów. Przypominamy zatem, by wszelkich zakupów od osób odwiedzających nas w domu dokonywać ze szczególną ostrożnością. Zaskoczeni taką wizytą w naszym domu, możemy bowiem dokonać zakupów, których w innych okoliczności byśmy nie zrobili, np. bardzo drogich garnków czy pościeli.
Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku zakupów na wszelkiego rodzaju pokazach, które adresowane są przede wszystkich do osób starszych.
Nie zapominajmy również o tym, że od umów zawartych zarówno u nas w domu, jak i na pokazie możemy odstąpić w ciągu 10 dni, składając stosowne oświadczenie. Wzór oświadczenia mogą Państwo pobrać z naszej strony. Oświadczenie to należy wysłać do sprzedawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, w ciągu 10 dni liczonych od dnia zawarcia umowy sprzedaży.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger