W umowie o wykonanie remontu (np. mieszkania) często podany jest termin, w którym remont ma być ukończony. Przekroczenie takiego terminu przez wykonawcę powoduje, że konsument może odstąpić od umowy, nie wyznaczając dodatkowego terminu na ukończenie remontu. Nie ma przy tym znaczenia powód opóźnienia, o ile leży on po stronie wykonawcy. Co istotne, skorzystanie przez konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy o wykonanie remontu skutkuje obowiązkiem wzajemnego rozliczenia z wykonawcą, np. z prac, które zostały faktycznie zrealizowane (wskazuje na to art. 494 Kodeksu cywilnego).
Przykładowo wyobraźmy sobie, że zawarliśmy umowę z przedsiębiorcą na odmalowanie mieszkania do dnia 16.01.2019 r. Do tego dnia odmalowany jest tylko jeden z dwóch pokoi, gdyż wykonawca w międzyczasie kończy jeszcze remont u innego konsumenta i nie może w pełni zaangażować się w prace w naszym mieszkaniu. W tej sytuacji możemy odstąpić od umowy i na przykład zatrudnić nową, bardziej rzetelną ekipę malarską. Odstępując od umowy, jesteśmy zobowiązani do zapłaty wyłącznie za pomalowanie jednego pokoju. Oznacza to, że jeśli wcześniej zapłaciliśmy w formie zaliczki kwotę przewyższającą koszt pomalowania jednego pokoju, to możemy żądać zwrotu różnicy.
Podstawa prawna: uprawnienie wynika z brzmienia art. 635 w związku z art. 656 i art. 658 Kodeksu cywilnego oraz wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r. (sygnatura akt: IV CSK 182/11), zgodnie z którym „na podstawie art. 635 k.c. dopuszczalne jest odstąpienie przez zamawiającego od umowy o dzieło także po upływie terminu do wykonania dzieła”.
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.