Skip to content

Czy bez dowodu osobistego wypłacisz pieniądze z banku?

 
Dowód osobisty jest najbardziej powszechnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Każdy obywatel Polski ma prawo go posiadać. Obowiązek posiadania dowodu osobistego spoczywa natomiast na każdym pełnoletnim obywatelu Polski mieszkającym na jej terytorium. Rozgraniczenie to zostało wprowadzone celowo, by uniknąć przymusu posługiwania się dowodem osobistym przez osoby mieszkające za granicą.
 
Przepisy dotyczące prowadzenia rachunków bieżących i lokat nie regulują kwestii, w jaki sposób bank może sprawdzać tożsamość potencjalnych klientów. Oznacza to, iż rozstrzygające są postanowienia regulaminów stosowanych przez banki.
 
W wyjątkowych sytuacjach, a do takich należy ta opisana w naszym przykładzie, powinno się dopuszczać potwierdzenie tożsamości na podstawie równoważnego dokumentu tożsamości, jakim jest paszport. Nakładanie obowiązku posługiwania się wyłącznie dowodem osobistym przez konsumentów będących klientami banku może stanowić naruszenie ich interesów i nie powinno być stosowane.
 
Podstawa prawna:
  • art. 5 ustawy o dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 332 z późn. zm.),
  • art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 617),
  • art. 3851 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger