Skip to content

Czy można zwrócić do sprzedawcy bilet np. na koncert lub mecz sportowy?

Kupując bilet, zawieramy umowę o świadczenie usług związanych z wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi lub rozrywkowymi i decydujemy o zaakceptowaniu konkretnych warunków umowy. Do warunków umowy należy oczywiście cena, którą musimy zapłacić, ale także określenie wydarzenia, w którym można wziąć udział na podstawie biletu, jego lokalizacji, daty i miejsca na widowni. Bilet stanowi potwierdzenie uzgodnionych warunków.
 
Zwrot biletów
 
Jeśli kupujemy w kasie, przeczytajmy informacje dostępne dla kupujących, zadajmy pytania osobie sprzedającej bilety, sprawdźmy czy na wydanych nam biletach są faktycznie te dane, o które nam chodziło. Od umowy zawartej w siedzibie sprzedawcy, nie możemy odstąpić tylko dlatego, że zmienimy zdanie. Dotyczy to nie tylko biletów, ale także zakupu towarów w sklepie tradycyjnym.
 
Jeśli kupujemy przez Internet, przeczytajmy regulamin i wszystkie inne informacje podane na stronie internetowej, nie klikajmy „w ciemno”, upewnijmy się też czy właściciel strony nie odznaczył w naszym imieniu zgody na działania, na które wcale nie chcemy się zgodzić.
 
Obowiązuje zasada, że od umów zawieranych przez Internet konsument może odstąpić w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Jednak bilety na wydarzenia rozrywkowe, kulturalne i sportowe są wyjątkiem od tej zasady. Po zawarciu umowy, w której określono dokładnie wydarzenie rozrywkowe, kulturalne lub sportowe i dzień, w którym sie ono odbędzie (bądź okres świadczenia usługi), sprzedawca – organizator imprezy nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu biletów i oddania nam wpłaconej ceny tylko dlatego, że zmienimy zdanie. Nie mamy prawa zwrócić biletu nawet w sytuacji, gdy omyłkowo wybraliśmy błędną datę lub lokalizację. Oczywiście zawsze możemy negocjować ze sprzedawcą/organizatorem, ale możliwość zwrotu biletów zależy od jego dobrej woli.
 
Natomiast zawsze możemy żądać zwrotu pieniędzy za bilet i inne poniesione koszty (np. dojazd, nocleg), jeśli impreza jest odwołana; możemy to zrobić w dowolnym czasie (pamiętając jednak o terminach przedawnienia), a organizator nie ma prawa wyznaczać terminu na wyrażenie takiego żądania.
 
Jeśli jakość świadczonych usług nie jest zgodna z zawartą przez nas umową, mamy prawo domagać się zwrotu kwoty za te usługi, z których nie skorzystaliśmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o składaniu reklamacji, możesz w grudniu br. zadać pytanie prawnikowi i uzyskać ekspresową poradę prawną.
 
Porady udzielane są wyłącznie konsumentom i dotyczą wyłącznie umów zawieranych pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą; nie dotyczą natomiast umów pomiędzy dwoma przedsiębiorcami ani pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Konsumentem jest każda osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej w celu nie związanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą.
 
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger