Skip to content

Czy promocyjna cena pozbawia konsumenta prawa do reklamacji towaru?

Pokazy połączone ze sprzedażą konsumentom drogich towarów są powszechnie organizowane w sanatoriach – to przykład sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa. Jeśli konsument zawiera umowę czyli kupuje towar poza lokalem przdsiębiorstwa, to zawsze może się rozmyślić i odstąpić od tej umowy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Nie ma znaczenia fakt, że towar był w promocji. Aby odstąpienie od umowy było skuteczne, wystarczy że konsument przed upływem 14 dni wyśle do przedsiębiorcy pismo z informacją o swojej decyzji. W takim wypadku sprzedawca – organizator pokazu, ma obowiązek przyjąć towar i zwrócić konsumentowi zapłaconą cenę. Nie może też żądać od konsumenta żadnych dodatkowych opłat, chyba że towar był przez konsumenta nie tylko wypróbowany / przymierzony, ale też używany – wtedy przedsiębiorca może potrącić część zwracanej ceny.
 
Promocyjna cena nie ma też wpływu na prawo konsumenta do złożenia reklamacji, jeśli towar okaże się wadliwy. Konsument może zareklamować u sprzedawcy z tytułu rękojmi każdy wadliwy towar w ciągu dwóch lat od jego otrzymania. Dotyczy to towarów kupionych w tradycyjnym sklepie, na odległość (np. przez Internet, z katalogu) bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazie).
 
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 134).
 
 
—————– 
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
 
 
Przydatne informacje dla konsumentów i sprzedawców można znaleźć także na stronie projektu Consumer Law Ready, którego partnerem jest Fundacja Konsumentów:
 
 
 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger