Skip to content

Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?

Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych odmowa przyjęcia zapłaty kartą płatniczą przez sprzedawcę (akceptanta) może nastąpić w przypadku:
  1. upływu terminu, do którego jest możliwe korzystanie z instrumentu płatniczego;
  2. zablokowania instrumentu płatniczego;
  3. niezgodności podpisu osoby upoważnionej do używania instrumentu płatniczego na instrumencie płatniczym identyfikującym taką osobę z podpisem na dokumencie obciążeniowym;
  4. odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość w przypadku uzasadnionych wątpliwości;
  5. stwierdzenia posługiwania się instrumentem płatniczym przez osobę nieuprawnioną;
  6. braku możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej.
Pierwszych pięć punktów jest stosunkowo jasnych. Sprytny sprzedawca może próbować powołać się na punkt 6. Należy jednak wyjaśnić, iż chodzi tu o brak możliwości fizycznej czyli np. awaria terminala, przerwa w dostawie prądu, awaria łącza internetowego, czy też brak środków pieniężnych na koncie kupującego. Punkt 6 nie może być interpretowany jako podstawa do wprowadzania ograniczeń płatności kartą w drodze umowy między sprzedawcą a kupującym.
 
Zatem, wśród przyczyn odmowy przyjęcia płatności kartą płatniczą, nie ma okoliczności nieosiągnięcia minimalnej kwoty zakupów. Ponadto, ustawa w jakimkolwiek miejscu nie pozwala na modyfikację powyższej listy przyczyn. Dlatego należy uznać, iż ta lista jest wyczerpująca, a wprowadzanie takich limitów jest sprzeczne z prawem, przynajmniej w obrocie z konsumentami.
 
Działanie sprzedawcy można zgłosić do Inspekcji Handlowej. Ponadto, stosowanie limitów jest zabronione również na mocy umów między sprzedawcami a agentami rozliczeniowymi, czyli, najprościej mówiąc, firmami dostarczającymi terminale płatnicze do sprzedawców (potwierdzenie transakcji płatniczej zawiera dane agenta rozliczeniowego). Dlatego, ze względów praktycznych, sugerujemy zgłaszać takie przypadki również do agenta. Może on przymusić sprzedawcę do wykonania umowy szybciej, niż nastąpi kontrola Inspekcji Handlowej.
 
Podstawa prawna:  art. 59e ustawy z 19 sierpnia 2011 o usługach płatniczych
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger