Skip to content

Czy sprzedawca energii może obciążyć nas kosztami mimo odstąpienia od umowy?

Zasadniczo skorzystanie z prawa do odstąpienia w ciągu 14 dni nie wiąże się z kosztami. Wyjątkowo jednak konsument jest zobowiązany ponieść koszty dostarczania energii za czas od zawarcia umowy do momentu odstąpienia od umowy, jeżeli:
  1. energia była rzeczywiście dostarczana,
  2. dostarczanie energii rozpoczęło się przed upływem terminu na odstąpienie na wyraźnie żądanie konsumenta,
  3. przedsiębiorca poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy i skutkach jego wykonania.
Jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych warunków nie jest spełniony, konsument nie ma obowiązku ponoszenia tych kosztów.
 
Jeżeli obowiązek zapłaty powstał, kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Jeżeli cena lub wynagrodzenie są nadmierne, podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia.
 
 
Podstawa prawna: art. 35 i 36 w związku z art. 15 ustawy z 30 maja 2014 o prawach konsumenta.
 
 
———————.
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
———————
Przydatne informacje dla konsumentów i sprzedawców można znaleźć także na stronie projektu Consumer Law Ready, którego partnerem jest Fundacja Konsumentów
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger