Skip to content

Czy sprzedawca ma prawo uzależnić naprawę telefonu od wcześniejszej wymiany uszkodzonej szybki lub wyświetlacza?

 
Urządzenia elektroniczne codziennego użytku takie jak telefony komórkowe są najprawdopodobniej najczęściej reklamowanym towarem.
 
W praktyce postępowań reklamacyjnych często pojawia się następujący problem: sprzedawca, czy też serwis, z którym współpracuje, uzależnia naprawę telefonu albo w ogóle rozpatrzenie reklamacji od wcześniejszego usunięcia przez nas niezawinionych przez sprzedawcę wad mechanicznych – najczęściej dotyczy to takich przypadków jak pęknięta obudowa telefonu, stłuczona szybka lub wyświetlacz.
 
Odpowiedź na zasadnicze pytanie, czy w ogóle można takich działań od nas wymagać, niestety nie jest jednoznaczna. Przepisy prawa nie regulują wprost takich sytuacji. Z jednej strony, konsument jest szczególnie chroniony i sprzedawca nie może wyłączyć lub ograniczyć swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Z drugiej strony, sprzedawca nie musi ponosić ryzyka obarczenia go odpowiedzialnością za powiększenie szkody, której nie spowodował.
 
Wydaje się wobec tego, że najrozsądniejsza jest odpowiedź: to zależy od okoliczności. Jeżeli możliwe jest naprawienie telefonu bez istotnego ryzyka powiększenia wady przy takiej naprawie – sprzedawca powinien taką naprawę w ramach rękojmi wykonać. Nieuzasadnione będzie wtedy wymaganie od konsumenta wcześniejszego dokonania innych napraw.
 
Przykład. W telefonie jest pękniętą przednia szybka, a wymianie podlega bateria, do której dojście wymaga demontażu tylnej części obudowy telefonu. Nieuzasadnione wydaje się żądanie sprzedawcy wcześniejszej wymiany szybki na wyświetlaczu, gdyż przy wymianie baterii przeprowadzonej z należytą starannością, wada na szybce nie powinna się powiększyć.
 
W takim podejściu, w wielu sytuacjach wymagana będzie dosyć zaawansowana wiedza techniczna. Dlatego jeżeli nasz telefon ma jakieś uszkodzenia mechaniczne, przed złożeniem reklamacji warto skonsultować się z fachowym, niezależnym serwisem, czy owo uszkodzenie stanowi jakąś przeszkodę do naprawy reklamowanej wady.
 
W sytuacji gdy sprzedawca wykaże, że naprawa reklamowanej wady spowoduje powiększenie się wady mechanicznej – np. wyświetlacz „się rozsypie” – wydaje się zasadne, że sprzedawca wstrzyma się z naprawą reklamacyjną, do czasu naprawy przez konsumenta pękniętego wyświetlacza i usunięcia tego ryzyka.
 
Warto również wskazać, iż sprzedawca nie może uzależnić spełnienia naszych żądań z tytułu rękojmi od wcześniejszej naprawy uszkodzenia mechanicznego w jego serwisie. Ponieważ to konsument będzie ponosił koszty naprawy tych uszkodzeń mechanicznych – może we własnym zakresie dowolnie wybrać serwis, który dokona naprawy. W tym zakresie konsument nie jest zmuszony do skorzystania z oferty sprzedającego, może wybrać inny serwis kierując się kryteriami takimi jak np. cena, doświadczenie czy opinie innych klientów.
 
Na koniec warto podkreślić, że powyższa analiza problemu dotyczy reklamacji z tytułu rękojmi za wady do sprzedawcy. Gwarant w ramach gwarancji może uregulować taką sytuację określając zakres swojej odpowiedzialności – tutaj niezbędne jest przeanalizowanie warunków gwarancji.
 
 
Podstawa prawna: art. 556, 561 §1 i 577 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 
 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger