Przy składaniu reklamacji z tytułu rękojmi, czyli reklamując towar do sprzedawcy na podstawie dowodu zakupu bez powoływania się na kartę gwarancyjną, obowiązek dostarczenia wadliwego towaru do sprzedawcy spoczywa na konsumencie. Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku towarów o niewielkich rozmiarach, jak buty czy telefon, jak również towarów o dużych gabarytach, np. samochód czy motocykl. Równocześnie koszt dostarczenia towaru ponosi sprzedawca, o czym możesz przeczytać tutaj.
Od wspomnianej reguły, dotyczącej obowiązku dostarczenia reklamowanej rzeczy do sprzedawcy przez konsumenta, istnieje jednak wyjątek. Dotyczy on sytuacji, kiedy z uwagi na rodzaj towaru lub sposób jego zamontowania dostarczenie go byłoby nadmiernie utrudnione (np. zamontowane na stałe meble, okna czy drzwi). Wówczas konsument obowiązany jest udostępnić sprzedawcy wadliwą rzecz w miejscu, w którym towar się znajduje w celu sprawdzenia jego stanu i potwierdzenia wady. W przypadku sporu między składającym reklamację konsumentem a sprzedawcą, na tle zasadności powoływania się przez konsumenta na nadmierne trudności i tym samym niedostarczenie towaru do sprzedawcy, spór taki winien być rozstrzygnięty przez sąd.
Należy jednak pamiętać, że opisany powyżej wyjątek (niedostarczenia towaru do sprzedawcy) może mieć zastosowanie jedynie w przypadku, gdy konsument składając reklamację żąda wymiany towaru na nowy lub odstępuje od umowy i żąda zwrotu pieniędzy. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy żądanie dotyczy naprawy lub obniżenia ceny wadliwego towaru. W tym przypadku towar powinien być dostarczony przez konsumenta do sprzedawcy, niezależnie od tego czy jest on wmontowany na stałe, czy nie.
W praktyce jednak trudno wyobrazić sobie, że konsument, który żądając naprawy wadliwych okien czy drzwi wejściowych w mieszkaniu wymontuje je celem dostarczenia do sprzedawcy. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem wydaje się jednak udostępnienie towaru w miejscu zamontowania, o czym należy poinformować sprzedawcę w piśmie reklamacyjnym.
Podstawa prawna:
art. 5612, 5613 kodeksu cywilnego
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
Przydatne informacje dla konsumentów i sprzedawców można znaleźć także na stronie projektu Consumer Law Ready, którego partnerem jest Fundacja Konsumentów: