Skip to content

Inna cena przy kasie niż na towarze lub półce sklepowej – co zrobić?

 
Niekiedy podczas zakupów w sklepach okazuje się, że cena towaru znajdująca się na nim (bezpośrednio lub np. na metce, etykiecie), na półce sklepowej lub w innym miejscu wskazującym informacje o produkcie jest inna od tej podawanej przy kasie. W takiej sytuacji konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (czyli najniższej).
 
Podstawa prawna takiego roszczenia znajduje się w art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1830 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z tym przepisem „w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej”.
 
W przypadku wystąpienia powyższej sytuacji należy więc wezwać sprzedawcę do umożliwienia zakupu towaru po tej cenie, która jest w danej sytuacji najbardziej korzystna (najniższa) dla konsumenta lub w razie dokonania zapłaty za towar, zażądać od sprzedawcy zwrotu różnicy występującej pomiędzy cenami.
 
 
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger