Skip to content

Jak być Mikołajem bezpiecznym dla dzieci?

Mikołaj dbający o bezpieczeństwo sprawdza czy na zabawce lub na jej opakowaniu znajduje się oznakowanie CE, czyli deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. O dbałości producenta o bezpieczeństwo produkowanych zabawek świadczy także informacja o zgodności zabawki z polską normą (do zabawek zastosowanie mają normy zharmonizowane z grupy PN-EN 71).
 
Jak być Mikołajem bezpiecznym dla dzieci?
 
Mimo powyższych oznaczeń, Mikołaj, który oglądając zabawkę w sklepie poczuje nieprzyjemny chemiczny zapach, dostrzeże ostre krawędzie, źle przymocowane części lub niezabezpieczone baterie, może mieć wątpliwości czy prezent, którym chce obdarować grzeczne dzieci, jest bezpieczny i z pewnością go nie kupi. Jednak mając w ręku taką zabawkę, należy działać nie tylko w interesie swojego dziecka, ale też dla bezpieczeństwa innych dzieci, które mogą zostać obdarowane niebezpiecznym produktem.
 
Przede wszystkim należy sprawdzić czy danej zabawki nie umieszczono w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami. Taki rejestr znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
Oprócz rejestru krajowego, istnieje baza danych o niebezpiecznych produktach (w tym zabawkach dla dzieci), która zawiera informacje ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Baza ta nosi nazwę RAPEX. Dane o produktach niebezpiecznych, w tym produktach polskich firm zakwestionowanych w innych państwach unijnych, są aktualizowane raz na tydzień. Anglojęzyczną stronę internetową systemu RAPEX prowadzi Komisja Europejska.
 
Podejrzaną zabawkę można zgłosić do Inspekcji Handlowej, a także bezpośrednio zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji umożliwiających jej jednoznaczną identyfikację (m.in. pełna nazwa produktu wskazana przez producenta na opakowaniu lub etykiecie, kod kreskowy, dane producenta i importera wskazane na zabawce, data i miejsce zakupu itp.). Pomocne będą zdjęcia zabawki oraz ewentualnie jej opakowanie.
 
Przy okazji ostrzegamy przed nowymi zabawkami, które łączą się z Internetem. Ostanio opublikowane badania pokazały liczne naruszenia praw konsumentów w przypadku tego typu zabawek, o czym można przeczytać więcej tutaj.
 
Jeśli zabawka została już kupiona, o jej wadach trzeba poinformować sprzedawcę, najlepiej w formie pisma reklamacyjnego. Jak skutecznie złożyć reklamację z tytułu rękojmi dowiesz się na tej stronie. Możesz też w grudniu br. zadać pytanie prawnikowi i uzyskać ekspresową poradę prawną tutaj.
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger