Skip to content

Jak skutecznie składać reklamacje artykułów spożywczych?

W przypadku żywności ograniczeniem może być termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości. Informacje o dacie minimalnej trwałości lub terminie przydatności do spożycia znajdują się na etykietach środków spożywczych lub na półkach sklepowych – w przypadku żywności sprzedawanej luzem, na wagę. Po upływie tych terminów, nie można reklamować żywności, która w dniu zakupu nie była przeterminowana.
 
Jedzenie
 
Ponadto, na półce sklepowej nie powinien znaleźć się żaden produkt, którego termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości upłynęły. Dlatego, gdy kupiliśmy produkt przeterminowany w momencie zakupu, nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy złożyć reklamację do sprzedawcy.
 
Reklamację do sprzedawcy składamy także, jeśli środek spożywczy ma dziwny, nietypowy, nieprzyjemny wygląd, zapach lub smak i równocześnie mamy pewność, że przechowywaliśmy ten produkt zgodnie z zaleceniami (np. kupiona dwa dni wcześniej wędlina była cały czas w lodówce a nie na stole kuchennym) oraz że nie upłynął żaden z ww. terminów.
 
Składając reklamację, możemy zażądać wymiany na produkt świeży, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.
 
Wyrażenie "Należy spożyć do" oznacza termin przydatności do spożycia, czyli datę po której żywność jest szkodliwa dla organizmu i nie należy jej już spożywać. Oznaczenie takie umieszcza się np. na wyrobach mięsnych czy nabiale.
 
Wyrażenie "Najlepiej spożyć przed" oznacza termin minimalnej trwałości czyli datę, do której żywność zachowuje wszystkie swoje właściwości (np. smak, zapach, wartości odżywcze). Po upływie tego terminu, produkt może nie być szkodliwy dla organizmu, ale może utracić niektóre właściwości. Datę minimalnej trwałości umieszcza się np. na produktach suchych (kasze i makarony), konserwach, oleju roślinnym.
 
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o składaniu reklamacji, możesz w grudniu br. zadać pytanie prawnikowi i uzyskać ekspresową poradę prawną tutaj. Porady udzielane są wyłącznie konsumentom i dotyczą wyłącznie umów zawieranych pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą; nie dotyczą natomiast umów pomiędzy dwoma przedsiębiorcami ani pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Konsumentem jest każda osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej w celu nie związanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą.
 
 
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger