Nie daj sobie w kaszę dmuchać, czyli uwaga na glifosat w kaszy gryczanej!

data dodania: 18.02.2021 | czytany: 876 razy
Nie daj sobie w kaszę dmuchać,  czyli uwaga na glifosat w kaszy gryczanej!
Czy pamiętacie nasz poprzedni raport o glifosacie w kaszach gryczanych? W swoich komentarzach do wyników badań i podziękowaniach daliście nam ogromne wsparcie po tej publikacji – dziękujemy! Robimy kolejny krok. Sprawdzamy, na ile od poprzedniego raportu podniosła się jakość kaszy gryczanej. Czy nadal możemy w niej znaleźć trujący glifosat?
 
Nie chcemy was straszyć, ale obecność glifosatu w żywności to naprawdę poważna sprawa. Dlatego w trosce o zdrowie wszystkich smakoszy kasz Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich sprawdziła, czy 10 wybranych z półek sklepowych produktów jest wolnych od szkodliwej substancji. Poprzednie testy kasz gryczanych z września 2019 r. wykazały, że w 6 na 10 wybranych produktów znaleźć można było szkodliwy dla człowieka glifosat, w tym 4 produkty przekroczyły dopuszczalny w prawie poziom. W najnowszym badaniu sprawdziliśmy przy okazji, czy producenci kasz wyciągnęli wnioski z naszego poprzedniego badania przygotowanego we współpracy z Programem FoodRentgen (raport dostępny jest cały czas na naszej stronie testy.konsumenci.org).
 
Dla konsumentów nie ma lepszego źródła informacji o jakości produktów niż wyniki niezależnych testów prowadzonych przez organizacje konsumenckie.
 
Konsument w żadnym wypadku nie powinien trafić na produkt, w którym występują przekroczenia dopuszczalnych prawem norm, czyli na produkt potencjalnie zagrażający jego zdrowiu – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów. Jednocześnie cieszy fakt, iż wśród badanych kasz są produkty czyste. Zależy nam na tym, by konsumenci nie bali się jeść kaszy. W końcu jest to jedna z ulubionych, tradycyjnych polskich potraw, źródło węglowodanów, zawierające też witaminy z grupy B, wapń, magnez oraz wiele innych mikro i makroelementów korzystnych dla naszego organizmu. Czy kasza w naszych sklepach jest wolna od glifosatu, poinformujemy już wkrótce, publikując wyniki najnowszego badania kaszy gryczanej.
 
Raport Fundacji Konsumentów i Instytutu Spraw Obywatelskich jest ważnym wydarzeniem. Powinniśmy nagłaśniać takie sprawy w społeczeństwie, aby ludzie rozumieli, jak ważne jest to, co kupują, co jedzą i co podają swoim dzieciom. Glifosat pobierany w podwyższonych dawkach przez dłuższy czas ma fatalne skutki zdrowotne dla ludzi, przede wszystkim na wczesnym etapie rozwoju człowieka, ale również w czasie dorosłości. Miejmy nadzieję, że zakaz jego stosowania nastąpi jak najszybciej, ponieważ trzeba chronić zdrowie publiczne – twierdzi prof. dr hab Ewa Rembiałkowska, prezes Stowarzyszenia Forum Rolnictwa Ekologicznego im. M. Górnego.
 
Czy wiesz co jesz? Czy w Twoich codziennych zakupach są rakotwórcze kasze? Czy na pewno wiesz co kupujesz? Odpowiedzi na te pytania konsumenci znajdą w raporcie. Przed spożyciem kolejnej paczki kaszy zapoznaj się z treścią raportu i skonsultuj go ze swoją rodziną – radzi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
 

Najnowszy raport ujrzy światło dzienne już w najbliższy wtorek, 23.02 br. i będzie dostępny na stronie testy.konsumenci.org

 

 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]