Skip to content

Nowa Dyrektywa o prawach konsumenta

Nowa Dyrektywa wprowadza m.in. wspólne dla wszystkich państw członkowskich definicje konsumenta i sprzedawcy oraz wspólny zbiór zasad, od których państwa członkowskie mogą odstąpić tylko w szczególnych wypadkach; określa najważniejsze informacje, jakie przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać konsumentom, przed zawarciem umowy; szczególne wymogi i zasady dotyczące umów zawieranych na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorstwa; a także kwestie związane z dostawą towarów, czy z kosztami ponoszonymi w związku z używaniem różnych środków płatniczych.

Najważniejsze zmiany, jakie czekają konsumentów to:
 
  • Ochrona przed ukrytymi opłatami i kosztami w Internecie
Konsument, który korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną, będzie musiał wyraźnie potwierdzić, że rozumie iż musi zapłacić za usługę. Przepisy mają na celu eliminowanie „pułapek” cenowych i wprowadzanie konsumentów w błąd co do bezpłatności usługi.
 
  • Większa przejrzystość cen
Sprzedawcy będą musieli ujawnić wszelkie koszty związane z zakupem danego towaru lub usługi; kupujący przez internet nie będą zobowiązani do ponoszenia opłat i kosztów, o których nie zostali prawidłowo poinformowani.
 
  • Zakaz zaznaczania przez przedsiębiorców pól  przy zamówieniach na stronach internetowych
Obecnie często na stronach internetowych, np. przy zakupie biletów lotniczych czy wynajmie samochodów, pojawiają się pola z góry oznaczone przez przedsiębiorcę, jako opcje wybrane przez konsumenta. Aby zrezygnować z dodatkowej opcji, dokonując zakupu konsument musi odznaczyć wypełnione wcześniej pole. Dyrektywa zakazuje stosowanie tego typu praktyk – tylko konsumenci będą mogli zaznaczać wybrane przez siebie opcje związane z zakupem towaru lub usługi.
 
  • Dłuższy czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
Czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa będzie wynosił 14 dni. Obecne regulacje UE przewidują na odstąpienie 7 dni, w Polsce natomiast termin ten wynosi 10 dni.
Ponadto czas na odstąpienie od umowy, zarówno w przypadku umowy zawieranej na odległość, jak również poza lokalem przedsiębiorstwa, będzie liczony od chwili otrzymania od konsumenta towaru, nie zaś od zawarcia umowy.
Prawo do odstąpienia od umowy, będzie przysługiwało również konsumentom dokonującym zakupów w  drodze licytacji – na aukcjach internetowych.
 
  • Lepsze zasady zwrotu pieniędzy w przypadku odstąpienia od umowy
Sprzedawca będzie miał obowiązek zwrócić konsumentowi zapłaconą przez niego sumę w terminie 14 dni od odstąpienia od umowy przez konsumenta. Zwrot kosztów, będzie obejmował również koszty wysyłki.
Ponadto na sprzedawcy będzie ciążyło ryzyko uszkodzenia towaru w czasie transportu, aż do jego odebrania przez konsumenta.
 
  • Wprowadzenie jednolitego dla całej UE formularza odstąpienia od umowy
Konsumenci, którzy będą chcieli skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy, będą mogli złożyć oświadczenie na gotowym formularzu. Dzięki temu, że formularz będzie jednakowy we wszystkich krajach UE, odstąpienie od zakupu dokonanego w innym kraju członkowskich, będzie łatwiejsze i szybsze.
 
  • Wyeliminowanie opłat za korzystanie z kart kredytowych i infolinii prowadzonych przez przedsiębiorców
Przedsiębiorcy będą mogli żądać od konsumentów, którzy dokonują płatności przy pomocy karty kredytowej lub innego środka płatności, tylko takich opłat, jakie sami faktycznie ponoszą oferując taką metodę płatności.
Zakazane będzie również obciążanie konsumentów, korzystających z infolinii danego przedsiębiorcy ,kosztami większymi,niż koszt podstawowego połączenia telefonicznego.
 
  • Jasna informacja o tym, kto ponosi koszty zwrotu towaru
Jeżeli sprzedawca będzie chciał, by koszty zwrotu towaru poniósł konsument, będzie musiał wyraźnie poinformować go o tym fakcie, jeszcze przed dokonaniem zakupu, w przeciwnym wypadku sam będzie zobowiązany do ich poniesienia.
W przypadku sprzedaży towarów wielkogabarytowych, sprzedawcy będą mieli dodatkowo obowiązek informowania przynajmniej o przybliżonych, maksymalnych kosztach związanych ze zwrotem takiego towaru.
 
  • Większa ochrona w zakresie produktów cyfrowych
Informacje na temat produktów cyfrowych, w tym również na temat ich zgodności ze sprzętem i oprogramowanie oraz stosowaniem wszelkich technicznych środków ochrony, będą dokładniejsze i jaśniejsze dla konsumentów.
Konsumenci będą mieli również prawo do odstąpienia od umowy przy zakupie produktów cyfrowych, takich jak film, czy muzyka, ale tylko do momentu, w którym nie nastąpi rzeczywisty pobór danych.
 
  • Wspólne zasady dla przedsiębiorców, które ułatwią handel w całej Europie
• Jeden zestaw reguł podstawowych dla umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, tworzenie równych szans i obniżenie kosztów transakcji dla handlowców transgranicznych, zwłaszcza w przypadku sprzedaży przez internet.
• Standardowe formularze
• Szczególne zasady dla małych firm i rzemieślników, takich jak np. hydraulicy. W przypadku pilnych naprawach i konserwacji, nie będzie możliwości odstąpienia od umowy. Dodatkowo państwa członkowskie, będą mogły zwolnić przedsiębiorców, którzy byli proszeni o przeprowadzenie naprawy lub prac konserwacyjnych w domu klienta o wartości poniżej 200 €  od wymogu przedstawienia szczegółowych informacji.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger