Skip to content

Praktyki akwizytorów – poznaj swoje prawa

17 października obchodzony jest dzień sprzedaży bezpośredniej. Sprzedaż bezpośrednia może mieć miejsce m.in. podczas wizyty akwizytora w domu konsumenta, ale też na pokazach w świetlicy osiedlowej, w sanatorium, centrum handlowym, a nawet podczas wycieczek do miejsc kultu religijnego. Kupując poza stałymi punktami sprzedaży detalicznej zawieramy umowę poza lokalem przedsiębiorcy. W takiej sytuacji konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni (wystarczy wysłać oświadczenie pocztą). Natomiast do obowiązków przedsiębiorcy należy m.in. poinformowanie o tym prawie konsumenta i wręczenie mu formularza ułatwiającego rezygnację z transakcji.
 
O tym, na co zwrócić szczególną uwagę zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa możemy przeczytać w krótkim artykule tutaj.
 
W razie problemów z przedsiębiorcami możemy zadzwonić po pomoc na Infolinię Konsumencką prowadzoną przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Fundację Konsumentów, a finansowaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 pod numerem 800 889 866. Darmowa pomoc prawna udzielana jest każdemu konsumentowi, mającemu problem z przedsiębiorcą. Porady nie są natomiast udzielane samym przedsiębiorcom.
 
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zostało również partnerem akcji informacyjnej UOKiK dotyczącej sprzedaży bezpośredniej. O szczegółach akcji przeczytamy tutaj.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger