Skip to content

Przesyłka z darmową bielizną? Płacić czy nie płacić?

W ostatnim czasie dostajemy wiele sygnałów i skarg od konsumentów, którzy czują się oszukani przez zagranicznych przedsiębiorców oferujących okazjonalny zakup bielizny bądź też maszynek do golenia. Scenariusze bywają różne – głos w słuchawce informuje o wygranej w konkursie bądź też o atrakcyjnej ofercie otrzymania darmowej bielizny lub maszynek do golenia za zapłatą kosztów przesyłki. Później do skrzynki pocztowej trafia nie tylko obiecana przesyłka, ale i seria pism wzywających do zapłaty. Co należy zrobić?
 
 
Konsultant zadzwonił przed 25 grudnia 2014 roku
 
Jeśli nie wyraziliśmy zgody na otrzymanie paczki powitalnej, a pomimo to taką przesyłkę otrzymaliśmy – jest to świadczenie niezamówione i nie pociąga za sobą obowiązku zapłaty.
 
W sytuacji kiedy zgodziliśmy się na otrzymanie przesyłki, możemy po jej otrzymaniu bądź ją zachować, bądź odstąpić od umowy w terminie przewidzianym ustawą, który w przypadku umów zawartych przed dniem 25 grudnia 2014 roku wynosi 10 dni. Termin ten jest terminem zawitym i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. Przedsiębiorca najpóźniej w chwili złożenia konsumentowi propozycji zawarcia umowy na odległość, ma obowiązek poinformować o prawie do odstąpienia od umowy, a następnie potwierdzić tę informację na piśmie najpóźniej w chwili rozpoczęcia spełnienia świadczenia. Jeśli przedsiębiorca tego nie uczyni i konsument nie otrzyma pisemnego potwierdzenia takiej informacji, termin na odstąpienie od umowy wydłuża się do trzech miesięcy od dnia wydania rzeczy lub zawarcia umowy. Jeżeli skorzystaliśmy z prawa do odstąpienia od umowy – umowa jest traktowana jako niezawarta. 


 
Jeśli nie skorzystaliśmy z wyżej opisanego prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, umowa pozostaje ważnie zawarta. Oznacza to, że konsument, który przyjął i zachował przesyłkę zobowiązany jest do poniesienia kosztów określonych w zawartej umowie. Należy jednak podkreślić, iż udzielenie jednorazowej zgody na otrzymanie paczki powitalnej i następnie jej zachowanie nie oznacza automatycznego zawarcia umowy prenumeraty, czy też późniejszych regularnych dostaw. Możemy mieć tutaj do czynienia z dwiema sytuacjami:
 
1) Przedsięborca błędnie zakłada, że przez przyjęcie jednorazowej paczki powitalnej doszło do zawarcia umowy terminowej i wysyła cyklicznie kolejne przesyłki – spełnia wówczas świadczenie niezamówione przez kupującego,co czyni na własne ryzyko i nie pociąga to za sobą obowiązku uiszczenia opłat za otrzymanie takiego świadczenia od przedsiębiorcy.
 
2) Przedsiębiorca ponownie kontaktuje się telefonicznie z ofertą przesłania kolejnej paczki. Wówczas sposób postępowania jest analogiczny jak w przypadku otrzymania pierwszej paczki powitalnej i od takiej umowy można odstąpić w terminie 10 dni od otrzymania przesyłki, dokonując także zwrotu otrzymanego przedmiotu.


 
 
Konsultant zadzwonił po 25 grudnia 2014 roku


 
Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta: 

Jeżeli przedsiębiorca proponuje konsumentowi zawarcie umowy przez telefon, ma obowiązek potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na papierze lub innym trwałym nośniku. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy jest skuteczne, jeżeli zostało utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy.

 
 
Zgodnie z powyższym zgoda wyrażona przez telefon nie jest jeszcze skutecznym zawarciem umowy. Do skutecznego zawarcia umowy dochodzi dopiero z chwilą, kiedy na piśmie lub innym trwałym nośniku poinformujemy przedsiębiorcę o zawarciu umowy. Jeśli nie zawarliśmy umowy – możemy odesłać przesyłkę z krótką informacją, iż nie doszło do zawarcia umowy i nie jesteśmy zainteresowani ofertą. 


 
Jeśli podpisaliśmy dokument – mamy 14 dni na odstąpienie od umowy, zgodnie z art. 27 ww. ustawy, a jeśli przedsiębiorca nie poinformował nas o prawie do odstąpienia od umowy – wówczas możemy odstąpić od umowy w ciągu 12 miesięcy, zgodnie z art. 29 ww. ustawy.

Odstąpienie od umowy powoduje uznanie takiej umowy za niezawartą. 


 
Zatem jeśli otrzymałeś w poprzednich miesiącach przesyłkę z wygraną albo darmową bielizną lub maszynkami do golenia, a teraz otrzymujesz pisma i telefony od firmy windykacyjnej za te same (darmowe) lub dalsze przesyłki, których nie zamawiałeś- nie płać rzekomego zadłużenia. Z uzyskanych od konsumentów informacji wynika, iż działający w ten sposób przedsiębiorcy nie mają ani podstaw do egzekwowania wskazywanych przez siebie należności, ani też do umieszczenia danych konsumentów w Krajowym Rejestrze Długów.
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej pod numerem 800 889 866, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger