Skip to content

Termin na odstąpienie i na odesłanie towaru kupionego w Internecie

Nierzadko sprzedawcy twierdzą, iż aby skutecznie odstąpić od umowy zawartej przez Internet (czy ogólnie na odległość), konieczne jest wysłanie towaru w ciągu 14 dni od otrzymania go. Niektórzy idą dalej i twierdzą, że muszą oni otrzymać towar w ciągu tych 14 dni licząc od momentu, gdy konsument wszedł w jego posiadanie. Obydwa stanowiska są błędne.
 
Jedynym koniecznym i wystarczającym warunkiem odstąpienia jest wysłanie  w ciągu 14 dni od otrzymania towaru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Takie oświadczenie można wysłać w dowolnej formie, jednakże ze względów dowodowych najlepiej to zrobić drogą pocztową, tj. listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Od momentu wysłania oświadczenia biegnie kolejne 14 dni na odesłanie towaru.
 
Jednakże żaden przepis ustawy nie mówi o tym, że brak odesłania towaru w tym terminie powoduje, iż odstąpienie od umowy jest nieważne.  Niedotrzymanie tego terminu wiąże się z innymi skutkami. Po pierwsze, nie można domagać się zwrotu pieniędzy, gdyż sprzedawca może wstrzymać się z ich zwrotem do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej nadania. Po drugie, konsument może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za nienależyte wykonanie zobowiązania, o ile sprzedawca zdoła udowodnić, iż poniósł szkodę majątkową.
 
Niemniej jednak powtórzmy raz jeszcze, że okoliczność, iż towar nie został wysłany w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania albo że doszedł do sprzedawcy po tym terminie, nie jest podstawą do kwestionowania skuteczności odstąpienia.
 
Podstawa prawna: ustawa z 30 maja 2014 o prawach konsumenta – art. 27-28, 32, 34.
 
 
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger